Nou val de infracțiuni rutiere pe drumurile din județul Alba, în acest weekend. Șoferi băuți la volan depistați de către polițiști
Poliția Română a comunicat un nou val de infracțiuni rutiere pe drumurile din județul Alba, în acest weekend. Mai mulți șoferi băuți la volan depistați de către polițiști
La data de 20 iunie 2020, în jurul orei 02.50, polițiștii din Blaj l-au depistat pe un tânăr de 19 de ani, din comuna Bucerdea Grânoasă, în timp ce conducea un autoturism, pe DN14 B, în afara localității Cistei, fiind sub influența băuturilor alcoolice și fără să dețină permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,85 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului și conducere fără permis.
La data de 20 iunie 2020, în jurul orei 20.15, polițiștii din Biroului Rutier Alba Iulia l-au depistat pe un bărbat de 49 de ani, din municipiu, în timp ce conducea o motocicletă, pe strada Emil Racoviță, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 20 iunie 2020, în jurul orei 23.40, polițiștii rutieri din Sebeș l-au depistat pe un bărbat de 31 de ani, din comuna Daia Română, în timp ce conducea un autoturism, pe raza comunei, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,56 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 20 iunie 2020, în jurul orei 23.00, polițiștii Secției 1 Politie Rurala Galda de Jos l-au depistat pe un bărbat de 48 de ani, din comuna Ighiu, în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității Șard, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 20 iunie 2020, în jurul orei 22.00, polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Ocna Mureș l-au depistat pe un bărbat de 32 de ani, din comuna Lunca Mureșului, în timp ce conducea un autoturism, pe raza comunei, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,82 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 21 iunie 2020, în jurul orei 01.30, polițiștii rutieri din Blaj, împreună cu polițiștii Secției 5 Politie Rurala Blaj l-au depistat pe un bărbat de 32 de ani, din comuna Mihalț, în timp ce conducea un autoturism pe raza comunei, fiind sub influența băuturilor alcoolice și fără să dețină permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,97 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului și conducere fără permis.
La data de 21 iunie 2020, în jurul orei 03.30, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Blaj l-au depistat pe un bărbat de 31 de ani, din comuna Crăciunelu de Jos, în timp ce conducea un autoturism, pe raza comunei, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi VREMEA până în 11 august 2024, în Transilvania și la munte: Temperaturi variabile, cu maxime de până la 33 de grade. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele 2 săptămâni
Cum va fi VREMEA până în 11 august 2024, în Transilvania și la munte: Temperaturi variabile, cu maxime de până la 33 de grade. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele 2 săptămâni Meteorologii ANM au publicat prognoza pentru următoarele două săptămâni, în intervalul 29 iulie – 11 august. Potrivit meteorologilor, temperaturile vor fi variabile […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 5 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 5 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie
-
Ştirea zileiacum 4 zile
VIDEO | Nicușor Stanciu, căpitanul României, a primit placheta de onoare a ISU Alba: ”Sunt mândru și onorat să mă aflu aici! Nu vă zic cel mai bun să câștige, pentru că toți sunteți învingători”