Marius Haţegan, Vicepreşedinte CJ Alba: Ritm alert la construcţia Băilor Sărare de la Ocna Mureş
Consiliul Judeţean Alba în parteneriat cu Primăria oraşului Ocna Mureş amenajează o bază de tratament şi agrement în oraşul de pe malul Râului Mureş, investind aproape 6 milioane de euro pentru a repune localitatea pe harta europeană a stațiunilor balneo-climaterice.
Lucrările la Băile Sărate au început în toamna anului 2018, stadiul de realizare fiind de peste 60%. Deşi termenul iniţial de construcţie era până în vara anului 2021, constructorul dă dovadă de o mobilizare exemplară, fiind posibilă finalizarea proiectului în cursul acestui an.
Prin intermediul proiectului va fi amenajat un complex turistic cu destinaţii multiple, incluzând baza de agrement, bazine cu apă sărată şi dulce, săli de tratament şi recuperare medicală, sală de fitness, restaurant, spaţii de joacă şi alte spaţii administrative şi auxiliare. Investiţia se realizează ţinând cont de potenţialul balnear al apelor care se află în zonă, complexul urmând a deservi atât locuitorii oraşului şi a localităţilor limitrofe, dar şi turiştii din ţară şi străinătate, dând startul unei relansări economice bazate pe resursele naturale.
„Băile Sărate” Ocna Mureș au fost simbolul orașului Ocna Mureș aproape 100 de ani. De aceea, administraţia judeţeană şi administraţia locală doresc să redea oraşului strălucirea de odinioară, prin construcţia bazei de tratament şi agrement sub umbra castelului Teleki. În perioada interbelică, oraşul era a doua staţiune balneo-climaterică din România, raportat la numărul de turişti şi ca importanţa medicală. Din acest motiv, după finalizarea lucrărilor, se doreşte ca oraşul să reprimească statutul de staţiune balneo-climaterică.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Comunicat de presă USR Alba: Ministrul PSD al Agriculturii închide ochii în timp ce apa pentru irigații este deturnată, iar fermierii sunt grav afectați de secetă
Comunicat de presă USR Alba: Ministrul PSD al Agriculturii închide ochii în timp ce apa pentru irigații este deturnată, iar fermierii sunt grav afectați de secetă USR îi cere ministrului PSD al Agriculturii să trimită de urgență Corpul de Control la Agenția Națională de Îmbunătățiri Funciare (ANIF) care să ocupă de sistemele de irigații din […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie