FOTO| Cătălin, absolvent al Colegiului Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia și admis cu 10 la programul de studii leadership militar, arma infanterie, va studia la Wroclaw, în Polonia
„Voi deveni un ofiţer de seamă în Armata României” – Oriunde l-ai întâlnit pe Cătălin, în sala de clasă, în taberele de instrucţie, la concursurile sportive sau în detaşamentele de defilare, poţi citi în privirea lui mândria de a fi student militar.
Studentul caporal Cătălin Lodroman a absolvit Colegiul Național Militar ” Mihai Viteazul” Alba Iulia, iar pentru el îmbrăţişarea carierei militare a fost o decizie firească, ușor de luat şi, mai presus de orice, susţinută de familie.
La absolvirea liceului, Cătălin a ales Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” Sibiu, fiind admis cu media 10 la programul de studii leadership militar, arma infanterie.
„Deși în familie nu am avut pe nimeni care să fi fost în armată, părinții mei m-au îndrumat să aleg acest drum. Mama a fost un sprijin important, ea consideră că voi deveni un ofiţer de seamă în Armata României. Această instituție este una de prestigiu și este premergătoare unei cariere de succes.”
Cătălin participă alături de colegii lui la competiţiile de schi, pentatlon militar şi cros, iar semestrul acesta va beneficia de o mobilitate de studii la Academia Forţelor Terestre „General Tadeusz Kosciuszko” din Wroclaw, Polonia.
”Suntem mândri de absolvenții noștri! Cătălin a absolvit Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia în anul 2018. Felicitări, Cătălin, îți dorim mult succes în continuare!”, îi transmit foștii colegi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Două subsoluri din Blaj au fost inundate ca urmare a ploilor din cursul nopții. Au intervenit pompierii militari pentru evacuarea apei
Două subsoluri din Blaj au fost inundate ca urmare a ploilor din cursul nopții. Au intervenit pompierii militari pentru evacuarea apei În cursul dimineții de marți, 6 august, în jurul orei 7.30, pompierii militari din Blaj au intervenit pentru evacuarea apei din două subsoluri care au fost inundate în urma precipitațiilor de azi noapte. Ca […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Sportacum 4 zile
În Cupa României, turul secund, în 7 august, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia | CSM Unirea Alba Iulia, meci cu CSM Deva
-
Sportacum 3 zile
Partidă de verificare, Retezatul Hațeg – Metalurgistul Cugir 1-6 (1-4) | Set pentru divizionara terță
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
4 august 1919, armata română intră în centrul Budapestei, pentru a înlătura regimul bolşevic a lui Bela Kun. Soldaţii români au pus opinca pe Parlamentul din Budapesta
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor