FOTO| Echipa de robotică RO-104 RUBIX a Colegiului Național ”Inochentie Micu Clain” Blaj s-a calificat la faza națională a celui mai mare concurs de robotică din România
FOTO| Echipa de robotică RO-104 RUBIX a Colegiului Național ”Inochentie Micu Clain” Blaj s-a calificat la faza națională a celui mai mare concurs de robotică din România
În perioada 7-9 februarie s-a desfășurat la Cluj Innovation Parc etapa regională a BRD FIRST Tech Challenge România, unde au participat 43 echipe din Transilvania și o echipă din Istanbul – Turcia. Echipa RUBIX a obținut locul 1 – THINK AWARD și s-a calificat la faza națională a competiției, pe un onorant loc 7 (din 24 calificate).
Au fost 3 zile minunate, în care atmosfera competiției a fost una deosebită, iar spiritul de echipă și colaborarea cu celelalte echipe participante s-au simțit pe deplin. Emoțiile, bucuria, împlinirea și satisfacția de la final au fost de nedescris.
Mulțumiri și recunoștință Asociației Nație Prin Educație care a organizat această minunată competiție – o adevărată desfășurare de forțe, pentru atmosfera minunată, dăruirea, munca și pasiunea, cele mai importante elemente care au făcut această competiție unică.
Echipa RUBIX mulțumește părinților pentru ajutor și susținere, d-lui director prof. Ioan Tomoiagă pentru sprijinul acordat, sponsorilor, colaboratorilor și voluntarilor.
De asemenea, felicită toate echipele participante pentru toata munca depusă și profesionalismul de care au dat dovadă.
Vor continua pregătirile deoarece la finalul lunii martie, la Cluj, va fi ”marea confruntare”.
Componența echipei: Avram Nicolae, Bogdan Vasile, Comșa Dorin Iulian, Puia Gabriel, Străjan Diana, Boitor Diana, Geogean Anca, Pușcă Darius, Spineanu Tudor, Vrenghea Maria, Oancea Andreea, Râșniță Radu, Aldea Paul, Moldovan Cristian, Voina Cătălina, mentor prof. Romanța Ghiță.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Tania Stanca, tânăra șoferiță de taxi, și-a transformat pasiunea în meserie: „Fac asta pentru că îmi place să conduc”
VIDEO | Tania Stanca, tânăra șoferiță de taxi, și-a transformat pasiunea în meserie: „Fac asta pentru că îmi place să conduc” Într-un domeniu tradițional dominat de bărbați, Tania Stanca, o tânără de 27 de ani, își face loc cu succes ca șofer de taxi în Alba Iulia. Tania este șofer de taxi de 1 an în Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul