Un director de școală din Apuseni, în cărți pentru funcția de subprefect al județului Alba
Schimbările de la vârful Instituției Prefectului Alba sunt iminente și este o chestiune de zile sau chiar de ore până Guvernul PNL își va impune oamenii noi.
Dacă numele viitorului prefect a tot fost vehiculat în persoana liberalului Nicolae Albu, despre cine va ocupa funcția de subprefect nu s-a vorbit aproape deloc. Mai multe surse apropiate PNL Alba dau ca sigură numirea în locul lui Nicolae Mera a lui Dan Borteș. Acesta din urmă nu se bucură de o notorietate prea mare în afara partidului, însă se pare că este susținut de organizația PNL Câmpeni, condusă de Cristian Pașca.
Borteș este director al Școlii Gimnaziale din Vidra și consilier local PNL la Câmpeni. Liberalii din zona Apuseni se simt slab reprezentați la nivel de funcții de conducere și au insistat să le revină funcția de subprefect al județului Alba, deși conducerea județeană avea în vizor un alt liberal.
La Câmpeni s-a derulat una dintre cele mai dure bătălii electorale din Alba, la alegerile prezidențiale din 2019. Aici, unde primar este social-democratul Călin Andreș, Iohannis a obținut cu 29 de voturi mai mult ca Viorica Dăncilă.
Potrivit rezultatelor finale, Klaus Iohannis are la Câmpeni 2.061 de voturi, iar Viorica Dăncilă 2.032 de voturi. Liberalii au reușit, astfel, după mulți ani, să recucerească Câmpeniul, considerat un fief al PSD.
Ioana PRESECAN
Articol preluat din ediția tipărită a ziarului ”Unirea”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
FOTO | Centrul de tineret cu bazin de înot, sală de gimnastică și bowling de la Teiuș, tot mai aproape de finalizare: Stadiul lucrărilor
Centrul de tineret cu bazin de înot, sală de gimnastică și bowling de la Teiuș, tot mai aproape de finalizare: Stadiul lucrărilor Lucrările la noul centru de tineret care se construiește pe str. Clujului, pe locul târgului din Teiuș, sunt tot mai aproape de finalizare. În aceste zile se lucrează la finisajele interioare, se montează […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Sportacum 2 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Curier Județeanacum 4 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac