Foto/video: Concursul de off-road „Toamna în Apuseni” a reunit la Abrud concurenți și pasionați de mașini puternice din toată țara
Clubul Off-road Apuseni a organizat la sfârșitul săptămânii trecute cea de-a VIII-a ediție a consacratului concurs „Toamna în Apuseni”, eveniment dedicat mașinilor echipate cu tracțiune 4×4, care s-a desfășurat în mai multe locații din apropierea orașului Abrud.
Pe un traseu bine ales, cu obstacole diverse, cu „ajutorul” ploii de dinaintea evenimentului, care a pus și mai mari probleme participanților, întrecerea a adunat peste 75 de echipaje în concurs și o mulțime de spectatori în punctele „fierbinți” ale trialului. Competiția s-a desfășurat pe parcursul a două zile, prima zi fiind dedicată probei de traseu – Trophy – pentru categoriile Standard A, Standard B, Open/Extrem și Hobby, iar cea de-a doua zi, trialului, unde noroiul și pantele abrupte au solicitat motoarele și piloții la maximum.
La finalul competiției, organizatorii a desemnat următorul clasament:
Trophy Standard A:
- Pruncu Călin, Dobircău Dorin;
- Han Ovidiu Gabriel, Petricele Adrian Corin;
- Moldovan Vlad, Ratar Vasile;
Trophy Standard B:
- Cravet Cristian, Capota Vali;
- Marcu Cosmin, Marcu Ema,
- Avram Sebastian, Tomescu George;
Trophy Open:
- Avram Ioan; Sabău Claudiu;
- Cicio Vasile, Cicio Anca,
- Rus Călin, Petrus Doru;
Hobby:
- Ghișe Alexandru, Pătruțiu Ioan;
- Marco Petrov, Czili Evelyne;
- Mărăcineanu Nicolae, Unguranu Dorin;
Trial Open:
- Paca Cătălin; Cernat Dana;
- Sebastian Avram, Tomescu Dan;
- Rus Călin, Petrus Doru,
Trial Standard A:
- Moldovan Dan, Ratar Vasile;
- Voina Cosmin, Lazăr Lucian;
- Berkeczi Jozsef, Szasz Miklos;
Trial Standard B:
- Toma Dorin, Purice Paul;
- Morar Laurențiu, Mihăiesc Cristian;
- Boldura Daniel Nicolae, Ivan Ionuț Florin;
„Noi, organizatorii, suntem oameni simpli cu profesii extrem de diferite, dar uniți de aceeași pasiune, off-road-ul. Sunt mândru de echipa mea care s-a mobilizat și s-a ocupat impecabil de un eveniment destul de greu de pus în practică. Felicităm pe această cale toți participanții, s-au descurcat foarte bine și mulțumim tuturor sponsorilor pentru sprijinul acordat. Ne vedem la anul!” a transmis Bogdan Furdui, președinte Club Off-road Apuseni.
Foto/video: Facebook/cluboffroadapuseni
Ovidiu CULDA
[nggallery id=7562]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
MÂINE | Poppy’s Playground, un nou spațiu de joacă, creat de la zero de Fundația TRANSAVIA, va fi inaugurat la Micești: Mascote și multe surprize pentru cei mici, la deschidere
MÂINE | Poppy’s Playground, un nou spațiu de joacă, creat de la zero de Fundația TRANSAVIA, va fi inaugurat la Micești: Mascote și multe surprize pentru cei mici, la deschidere Un nou loc de joacă va fi inaugurat joi, 8 august 2024, în Micești, Alba, inițiat și creat cu dragoste de Fundația TRANSAVIA. Proiectul urmărește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Sportacum 5 zile
Partidă de verificare, Retezatul Hațeg – Metalurgistul Cugir 1-6 (1-4) | Set pentru divizionara terță
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
4 august 1919, armata română intră în centrul Budapestei, pentru a înlătura regimul bolşevic a lui Bela Kun. Soldaţii români au pus opinca pe Parlamentul din Budapesta
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
3 august 1601: Bătălia de la Guruslău. Trupele lui Mihai Viteazul obțin victoria împotriva celor conduse de Sigismund Báthory
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare