Florin Roman, deputat PNL: Miniștrii PSD care au trunchiat cifrele trebuie trimiși in fata justiției
PSD a alocat in acest an doar 3,85% din PIB pentru educatie, dar a cerut 6% din PIB de la PNL, in timpul audierilor de miniștri. Ipocrizia și dublul limbaj al PSD nu au margini: in timp ce in comisii cereau miniștrilor desemnați ceea ce ei nu au făcut, am primit răspunsul oficial la o interpelare înaintată Ministerului de Finanțe.
Am întrebat dacă guvernul PSD avea in vedere alocarea a 6% din PIB pentru educatie, iar răspunsul este clar și limpede…3,85% pentru educatie in 2019. Motivul: impactul bugetar de 24,94 miliarde de lei asupra cheltuielilor bugetare.
Mai mult, Ministerul de Finanțe recunoaște oficial ca prin OUG 114 a prorogat aplicarea articolului din legea educației, care prevede alocarea de 6% pentru educatie din PIB și 6% din bugetele locale, “din cauza impactului financiar pe care îl generează”. Este un exemplu concludent despre cum știe PSD sa minta și sa ceara altora ceea ce ei nu pot face. Un alt adevăr recunoscut de PSD este ca la ora actuala, România se împrumuta mai scump decât Bulgaria, Polonia și Ungaria.
Știam acest lucru dar acum îl recunoaște și guvernul Dancila, in mod oficial, ca răspuns la o alta interpelare adresata Ministerului de Finanțe. Deși in mod permanent au negat acest lucru, acum recunosc cu seninătate, ca unul din motivele pentru care ne împrumutam mai scump este deficitul bugetar. In perioada următoare vom contesta ca toate datele “oficiale” furnizate de guvernul PSD, care au fost minciuni.
Iar legea răspunderii ministeriale ii obliga pe miniștri PSD sa comunice adevarul. PNL este obligat sa-i trimită in fata justiției pe toți miniștrii PSD care și-au bătut joc de țara asta și care au confundat bugetul țării cu propriul buzunar!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
VIDEO | Circulaţia rutieră ÎNCHISĂ pe podul de la Gâmbaş, din cauza degradărilor: Localnicii din sat, adunare pentru deblocarea podului. Motivul, ruta alternativă impracticabilă
Circulaţia rutieră ÎNCHISĂ pe podul de la Gâmbaş, din cauza degradărilor: Localnicii din sat, adunare pentru deblocarea podului. Motivul, ruta alternativă impracticabilă Din cauza degradărilor tot mai accentuate, podul de peste râul Mureş din Gâmbaş, situat pe drumul județean DJ 107Z: Ciumbrud (DJ107E) – Păgida – Gâmbaș, va fi închis circulaţiei rutiere şi pietonale, potrivit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Curier Județeanacum 5 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac
-
Actualitateacum 17 ore
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg