Comunicat de presă: PRORomânia a demonstrat că ține cu România
PRO România a dovedit și astăzi că își ține promisiunile și că scapă țara de cea mai dezastruoasă guvernare din ultimii 30 de ani.
Reinstalarea echilibrului socio-economic, garantarea siguranței personale a cetățenilor și poziționarea corectă în relația cu instituțiile internaționale reprezintă prioritățile pe care noul guvern trebuie să și le asume.
Viorica Dăncilă a guvernat pe bâjbâite, a mințit și a falsificat date. Echipa care va prelua guvernarea are o mare provocare: bugetul pentru următorul an. Deficitul a ajuns la 2,1% din PIB după primele 8 luni din 2019, trebuie oprite urgent efectele OUG 114 – această bombă radioactivă care a afectat energia, telecomunicațiile și finanțele.
PRO România susține o guvernare coerentă, bazată pe proiecte în măsură să genereze echilibru social și economic. În acest sens, conectarea cu nevoile reale din mediul de afaceri se impune ca o condiție esențială în realizarea programului de guvernare.
În ultimii doi ani, PSD a dinamitat tot ce înseamnă predictibilitate fiscală. Este clar că trebuie să relaxăm prevederile legale pe forța de muncă din afara UE. România duce lipsă de specialiști în toate domeniile. Educația trebuie corelată la piața muncii, pliată pe aptitudinile tinerilor, trebuie încurajat învățământul profesional dual.
Dincolo de obiectivele de dezvoltare socială și economică stabilă, predictibilă și sustenabilă, PRO România consideră că datoria noului cabinet este să redea României statutul de țară sigură.
Biroul de presă ProRomânia Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Politică Administrație
VIDEO | Circulaţia rutieră ÎNCHISĂ pe podul de la Gâmbaş, din cauza degradărilor: Localnicii din sat, adunare pentru deblocarea podului. Motivul, ruta alternativă impracticabilă
Circulaţia rutieră ÎNCHISĂ pe podul de la Gâmbaş, din cauza degradărilor: Localnicii din sat, adunare pentru deblocarea podului. Motivul, ruta alternativă impracticabilă Din cauza degradărilor tot mai accentuate, podul de peste râul Mureş din Gâmbaş, situat pe drumul județean DJ 107Z: Ciumbrud (DJ107E) – Păgida – Gâmbaș, va fi închis circulaţiei rutiere şi pietonale, potrivit […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie
-
Sportacum 3 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Curier Județeanacum 5 zile
Mănăstiri care îşi sărbătoresc astăzi hramul: Mănăstirea “Sfântul Ilie” din Albac
-
Actualitateacum 19 ore
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg