În această noapte se reiau lucrările de asfaltare la podul peste râul Mureș, de la intrarea în Alba Iulia dinspre Sebeș. Rutele alternative recomandate participanților la trafic
După ce un sens de mers de pe podul peste râul Mureș, de la intrarea în Alba Iulia dinspre Sebeș, a fost frezat și reasfaltat săptămâna trecută, în această seară, de la ora 20:00, se va restricționa din nou traficul pe un singur sens, pentru a permite desfășurarea acelorași lucrări și pe sensul opus.
În această noapte se reiau lucrările la podul peste râul Mureș, pentru asfaltarea celuilalt sens de mers. Restricțiile se vor institui începând cu ora 20:00 și vor dura până la ora 6:00, sâmbătă.
Pentru evitarea aglomerației care se preconizează a avea loc, se recomandă participanților la trafic folosirea rutelor alternative: Alba Iulia-Pâclișa-Vurpăr sau Alba Iulia-Drâmbar-Oarda
De săptămâna viitoare încep lucrările la rosturile de dilatație ale podului, în cursul zilelor de luni sau marți. Reamintim că operațiunea de schimbare a rosturilor este programată să dureze 2 luni. Și acestea se vor desfășura tot pe timpul nopții, cu închiderea circulației pe un sens de mers. Din informațiile noastre, constructorul a pregătit o tolă metalică de 20 mm care va proteja lucrările executate între timp, dar care va permite și desfășurarea traficului pe ambele sensuri, în timpul zilei, pentru a nu se crea blocaje în zonă.
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a încheiat un contract în valoare de 522.800 de lei fără TVA cu singura firmă care s-a arătat interesată să execute lucrările de înlocuire a rosturilor de dilatație la podul pe DN1 peste râul Mureș, la intrare în Alba Iulia dinspre Sebeș.
Prin contractul încheiat, firma executantă – SC TKT Tehnologii și Tensionări în Construcții SRL trebuie să ofere 10 ani garanție pentru lucrare și se obligă să intervină de câte ori este solicitată pentru eventuale remedieri. Asta în condițiile în care numărul mașinilor care traversează zilnic județul Alba pe DN1 ajunge și la 50.000, între care o pondere foarte mare o au camioanele și mașinile grele.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
ACCIDENT rutier în Alba Iulia, zona Patoș. Coliziune între două mașini. Au intervenit pompierii cu două autospeciale
ACCIDENT rutier în Alba Iulia, zona Patoș. Coliziune între două mașini. Au intervenit pompierii cu două autospeciale Un accident s-a produs vineri seara, în jurul orei 20.40 în Alba Iulia, zona Partoș, între două autoturisme. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine cu două autospeciale pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs în mun […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum o zi
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare