FOTO, LIVE-TEXT: Voința Stremț – CS Universitatea Alba Iulia 2-1 (2-1), în finala Cupei României! Sărbătoare la Stremț, Voința a cucerit trofeul județean

Voința Stremț este câștigătoare în premieră a Cupei României, faza județeană, după ce a învins în finala de pe “Cetate” pe CS Universitatea Alba Iulia, scor 2-1 (2-1), ce a suferit astfel prima înfrângere de la înființare, în vara trecută.

Formația lui Ionel Marcu a reușit astfel să-și treacă în palmares primul trofeu, încununând un sezon excelent, imbatabilă în Liga a 4-a și vicecampioană la finele sezonului.

“Studenții” au deschis scorul prin Negrea (17)  – abia intrat în teren, însă dubla lui Epure (33, 44) a înclinat balanța, iar Ioan Budin, oficialul Voinței Stremț, a cucerit cupa, din a treia încercare, după ce Voința a întors scorul, câștigând pe merit, după aspectul jocului.

*Cosmin Epure – MVP-ul finalei

La reluare, ritmul jocului a scăzut, neconsemnându-se ocazii până în minutul 71, când I. Mihălțan a reluat cu capul în bara dreaptă, la centrarea omniprezentului Gh. Rîșniță. Peste 5 minute, I. Mihălțan a șutat de la marginea careului, pe lângă bara stângă.Șut de la mare distanță I. Neag (85), prins de Golosie. Voleu I. Mihălțan (87) – prins de Dr. Pop

Este 2-1 la pauză, după ce echipa de Liga a 4-a a întors scorul prin dubla lui Epure.

*0-1, MIN. 21: NEGREA, abia pătruns în teren, a reluat cu capul din 5 metri, după centrarea lui Cl. Oara, de pe flancul stâng

*1-1. MIN. 33: EPURE, cel mai periculos al Voinței a reluat în plasă, la o centrare șutată din partea stângă

*2-1, MIN. 44: EPURE a realizat dubla, reluare cu capul, la centrarea lui Gh. Rîșniță, trimițând balonul în stânga lui Dr. Pop

În tribuna întâi sunt 800 de spectatori, între care și o inimoasă galerie a Stremțului, suporteri ce domină fondul sonor. R. David (4) a trimis de la 20 de metri, pe lângă bara dreaptă. Ocazie mare pentru Voința: șut Trifa din careu, a respins Dr. Pop (11). R. David – accidentat a părăsit terenul (17) în locul său intrând Negrea ce a deschis scorul. După 0-1, Epure a șutat periculos în diagonală (23). Șut Cl. Oara (26) de la 22 de metri, paradă Golosie! Ocaziile se mută la poarta cealaltă, Gh. Rîșniță a șutat din 12 metri, a respins în lateral de Dr. Pop (29).

Finala Cupei României, faza județeană, revine pe “Cetate”, după o pauză de 4 ani, precedentul joc de acest gen fiind Performanța Ighiu – Mureșul Vințu de Jos, scor 3-0, în 2015.

Ultimul act al competiției “KO” este prevăzut la ora 18.00 și face parte din programul “Sărbătorii fotbalului județean 2019”, organizată de AJF Alba, ce cuprinde și festivitatea de premiere a laureaților din Alba (echipe, golgheteri etc).

Echipe de start:

Voința: Golosie – R. Juncan, R. Muntean. I. Cristea, Puia – Epure (84, M. Barb), Trifa, Goangă, A. Breaz (51, N. Pop), Gh. Rîșniță (90+2, G. Cerghedean), Rancea (65, I. Mihălțan); rezerve Mara, Fogoroși, Cetean. Antrenor Ioan Marcu.

CSU Alba Iulia: Dr. Pop – Apetri, I. Neag, Cordoș– Javla, Al. Man (62, Oprița) – Gligor, Joldeș (46, Horeiciuc), M. Domșa – R. David (17, Negrea), Cl. Oara; rezerve M. Olaru, P. Medrea, S. Stanciu, N. Rus. Antrenori Vasile Ursu și Răzvan Rusu.

Arbitri: I. Boldea (Aiud), Cr. Man (Alba Iulia), An. Sas (Aiud); rezervă M. Mărginean (Blaj) Observator M. Neagu (Teiuș)

[nggallery id=7233]

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]