Liga a IV-a, ultima etapă: campioana Sportul Petrești a câștigat la scor, pe podium – Voința Stremț și CIL Blaj

În ultima etapă a Ligii a IV-a, campioana Sportul Petrești s-a impus pe propriul teren, scor 5-0 (3-0), cu Viitorul Sântimbru.

Trupa lui Doru Oancea va reprezenta Alba la barajul de promovare din 15 și 22 iunie, cu CSM Tg. Mureș.

În ultima rundă a celui de-al 4-lea eșalon, campioana Sportul Petrești a ajuns la cota “100” în privința golurilor marcate, reușita ce a încheiat sezonul însemnând un eurogol al căpitanului D. Ianc – șut de la 35 de metri.

Pe celelalte locuri ale podiumului s-au clasat Voința Stremț și CIL Blaj.

Pe ultimele trei poziții s-au situat Dacia Mihalț, Metalu Aiud și Navobi Cricău.

Sportul Petrești – Viitorul Sîntimbru 5-0 (3-0)

Marcatori: D. Ianc (11, 82 – eurogol, șut de la 35 de metri), Ad. Lăcătuș (32), Bălaș (42), Buligă (60).

Energia Săsciori – CS Zlatna 5-2 (2-1)

Marcatori: Sava (33, 44, 71, 82) – careu, Jula (84), respectiv D. Cristea (37), A. Cîmpean (61, penalty)

*Trei cartonașe roșii: În minutul 40, R. Militaru (Energia) a fost eliminat, la fel și Dămian (CS Zlatna) și Jula (Energia) – în minutul 85

Dalia Sport Daia Română – Dacia Mihalț 3-0 (neprezentare) – a doua a lanternei roșii.

CIL Blaj – Olimpia Aiud 0-0

Nicolae Linca Cergău – Viitorul Vama Seacă 6-2 (3-0)

Marcatori: N. Suciu (4), C. Diaconu (37), B. Găldean (39), V. Diaconu (58), C. Micu (73), Laslău (90+1), respectiv I. Cociş (52), Contor (89)

Voinţa Stremţ – FC Miceşti 5-0 (3-0)

Marcatori: Epure (32, 88), I. Mihălţan (39), Trifa (45 – penalty), R. Muntean. Epure, de la gazde, respectiv A. Roşu şi T. Varga au ratat penalty-uri.

Metalul Aiud – CS Navobi 1-6 (0-2)

Marcatori: D. Şimandi (55), respectiv Olălău (21, 80), Borşai (42, 65), Pintea (53), Beleiu (85).