FOTO: Prichindeii de la Centrul de zi „Sfânta Irina” din Blaj au sărbătorit Ziua Internaţională a Copilului şi 7 ani de la deschiderea centrului
Copiii de la Centrul de zi „Sfânta Irina” din Blaj au sărbătorit cu bucurie şi entuziasm Ziua Internaţională a Copilului – 1 Iunie. Această dată coincide cu data la care a fost înfiinţat Centrul de zi din Blaj, anul acesta împlinindu-se 7 ani de la înfiinţarea acestui aşezământ.
Cu această ocazie, copiii au avut parte de o zi specială în care au cântat, au dansat şi s-au jucat cu baloane colorate şi baloane de săpun. „Am pregătit pentru copiii noştri la aniversarea centrului de zi şi cu ocazia Zilei Internaţionale a Copilului, momente speciale. Doamna educatoare a realizat pentru copii steluţe zâmbitoare inscripţionate cu mesajul 1 Iunie, pe care micuţii le-au purtat în piept, pe cap au avut coifuri colorate cu diverse desene, au colorat şi au pictat clovni. La acest moment festiv prichindeii au primit, ca de fiecare dată, câte un pacheţel din partea Primăriei şi Consiliului Local Blaj cărora le mulţumim că sunt alături de noi aducând bucurie pe chipurile inocente ale micuţilor”, au precizat reprezentanţii acestui centru.
Aproximativ 40 de copii din Blaj cu vârste între 0 şi 3 ani beneficiază de serviciile Centrului de zi pentru copii antepreşcolari „Sfânta Irina”, un centru pilot la nivelul reţelei sociale a Patriarhiei Române. Centrul funcţionează din vara anului 2012 în cadrul reţelei social-filantropice a Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei fiind coordonat de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia.
Acesta vine în sprijinul părinţilor care locuiesc pe raza municipiului Blaj şi au o situaţie socio-economică dificilă, oferind o alternativă pentru îngrijirea şi educarea copiilor cu vârste cuprinse între 0 – 3 ani. Copiii sunt îngrijiţi 10 ore pe zi, primesc două mese principale şi două gustări, igienizare corespunzătoare, au program de odihnă, activităţi educative cu caracter ludic, activităţi de socializare şi integrare, de recreere, evaluare psihologică periodică a dezvoltării cognitive şi intervenţie logopedică. De asemenea, părinţilor li se oferă servicii de consiliere socială şi psihologică, informare, mediere în relaţiile cu serviciile sociale şi instruire în ceea ce priveşte educarea şi îngrijirea corespunzătoare copilului mic.
[nggallery id=7183]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni