FOTO/ VIDEO: La ”Summit”-ul premierului Dăncilă cu activul PSD de partid din Alba, discursurile s-au ținut parțial în… beznă
Dacă nu a putut să participe la Summit-ul de la Sibiu, premierul României Viorica Dăncilă și-a făcut propriul ”Summit”, la Alba Iulia, unde s-a întâlnit cu activul de partid din județ. Evenimentul a fost marcat și de un incident, o avarie la rețeaua electrică iar o parte dintre discursuri au fost susținute în beznă.
Organizatorii locali ai vizitei premierului Viorica Dăncilă au avut parte de surprize neplăcute toată ziua. După ce dimineață nu au reușit să o furișeze prin oraș fără să afle presa, iar mai apoi nu au reușit s-o țină departe de huiduieli când a ajuns la Spitalul Județean de Urgență și la Sala Unirii (chiar dacă și-au pregătit și un mic grup de aplaudaci care au sărit din mașină și și-a jucat rolul la fiecare oprire a membrilor guvernului), la întâlnirea (Summit-ul) cu membrii partidului de la Casa de Cultură a Studenților, altă năpastă: s-a întrerupt curentul iar o parte dintre discursuri au fost susținute în beznă.
”Ghinion!” – ar spune un… clasic, ”Sabotaj” – ar spune rău-voitorii, ”Avarie la un transformator!” – a spus persoana cea mai avizată în astfel de situații, directorul Electrica Alba, Bogdan Medrea, proaspăt reinstalat în funcție de PSD, care era în sală și care și-a petrecut ceva vreme vorbind la telefon, preocupat să-i aducă premierului înapoi, cât mai repede, curentul.
CITEȘTE ȘI: PSD-iștilor din Alba le este rușine cu Viorica, sau le e frică de ”simpatizanți”?
Membrii de partid nu au fost lăsați foarte mult în întuneric, însă o mare parte dintre albaiulieni nu au avut același noroc – în cartierul Cetate s-a stat aproape o oră în beznă.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/XUSh7mpiWI0/hqdefault.jpg)
”A fost o defecțiune tehnică, la un transformator din Bărăbanț, la Trafo I, echipele au intervenit prompt. Timp de 6 minute și jumătate a rămas nealimentat. Totul s-a rezolvat și a revenit în schema normală, după 7 minute”, a declarat Bogdan Medrea, directorul Electrica Alba, după eveniment.
Premierul României a vizitat, joi, în ziua summitului european de la Sibiu, două judeţe vecine, Alba şi Cluj. Dăncilă a stat în noaptea de miecuri spre joi într-un hotel de 4 stele din Alba Iulia, în speranţa că, în final, va fi invitată la Sibiu, cel puţin la întâlnirea liderilor socialişti prezenţi la summit.
Joi dimineaţa, premierul s-a întâlnit cu mai mulţi reprezentanţi ai PSD Alba și ai Instituţiei Prefectului Alba, la hotelul din Alba Iulia unde a înnoptat, iar în jurul orei 11.30 a plecat spre Cluj-Napoca. A revenit după-masă la Alba Iulia unde a vizitat Spitalul Județean de Urgență din oraș și Sala Unirii din Cetatea Alba Carolina, s-a întâlnit cu membrii de partid din județ iar apoi a vizitat Fabrica de porțelan Apulum.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Tânărul artist din Alba care desenează poveşti pe pielea oamenilor într-un salon din Germania: ”Tatuajele sunt mai mult decât artă, sunt „pânze vii“ care rămân pe noi toată viața”
Tânărul artist din Alba care desenează poveşti pe pielea oamenilor într-un salon din Germania: ”Tatuajele sunt mai mult decât artă, sunt „pânze vii“ care rămân pe noi toată viața” Alin Sântea, un tânăr din Tărtăria, comuna Săliștea, a realizat primul tatuaj în urmă cu mai bine de 10 ani, folosindu-se de un aparat improvizat şi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 15 ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani