JOI: O nouă întâlnire a cercului de scriere creativă VERBUM, la Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” Alba
Cercul de scriere creativă Verbum, derulat în cadrul Bibliotecii Județene ,,Lucian Blaga” Alba, aduce împreună, lună de lună, oameni de diverse vârste și profesii dornici să se redescopere și să-și evidențieze public creațiile și talentele.
Inițiat în anul 2016 ca o provocare la lectură și creație literară, cercul de scriere creativă Verbum și-a extins în timp activitatea și înspre alte domenii astfel încât, în acest moment, pe lângă stimularea creației și formarea competențelor specifice acesteia, membrii cercului au prilejul să-și cultive abilitățile de comunicare, să-și expună cunoștințele generale, să-și recomande lecturi și să-și stimuleze gândirea creatoare, știut fiind că fiecare întâlnire are o temă prestabilită care va fi baza activităților ce se vor derula în cadrul cercului.
În această lună, membrii cercului de scriere creativă Verbum se vor întâlni joi, 18 aprilie 2019, de la ora 17.00, la sala de lectură a bibliotecii, unde vor readuce la viață scrisoarea ca mijloc de comunicare. Tema aleasă va fi o adevărată provocare mai ales pentru tinerii membri ai cercului care vor fi puși în situația de a scrie pentru prima data în viață o astfel de creație literară. Acest mod de abordare a creației literare urmărește nu numai să stimuleze scrierea creativă, ci și să promoveze un gen literar mai puțin remarcat în ultimii ani de cititori, și anume cărțile de corespondență.
Participanții la cerc sunt invitați să creeze într-o atmosferă destinsă, iar la final vor fi citite scrisorile create și se va stabili tema lunii mai. Pentru participare nu este nevoie de o înscriere prealabilă iar cei ce doresc să participle pot veni însoțiți de prieteni și cunostințe ce le împărtășesc gustul pentru lectură și plăcerea de a dezbate cele audiate
Cu acest prilej le va fi prezentată celor prezenți și una dintre publicațiile Bibliotecii Județene ,,Lucian Blaga” Alba și anume o lucrare ce cuprinde peste 50 de scrisori primite de romancierul albaiulian Ion Lăncrănjan de la diverse personalități ale vremii: ambasadori, scriitori, artiști etc.
Proiectul promovează lectura, cartea și scrierea creativă ca formă de relaxare și învățare continua și este organizat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană ,,Lucian Blaga” alba și face parte din programul 4ANIMAȚIE CULTURALĂ/ 4.8 Verbum.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României