FOTO, LIVE-TEXT: Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia 2-0 (1-0) | Dubla lui Cârstean tranșează derby-ul „de Alba” de sub Drăgana

Metalurgistul Cugir a obținut a 4-a victorie consecutivă și rămâne la un punct de liderul Șoimii Lipova, câștigând derby-ul „de Alba” cu Unirea Alba Iulia, scor 2-0 (1-0), dubla lui Cârstean (45+1 și 88, din penalty) fiind decisivă.

„Alb-negrii” au pierdut sub Drăgana după doi ani și 10 întâlniri, un meci cu conjudețenele.

*1-0, MIN. 45+1: CÂRSTEAN a deschis scorul cu un șut de la marginea careului mare, în diagonală, în vinclul opus

*2-0, MIN. 88: CÎRSTEAN marchează din penalty, în stânga lui Sporea, lovitură de pedeapsă ușor acordată, la un duel Potopea-Șuteu

A început actul secund, o ocazie a lui Tat (55) – ce a tras peste din interiorul careului. Ocazie mare de egalare, Fetița (57) șut din 10 metri, din unghi, balon scos cu piciorul de N. Bănică. În replică, Făgărășau (58) a șutat peste vinclul drept, după o acțiune individuală. În minutul 65, Bold a produs emoții la propria poartă, fiind la un pas de autogol. Făgărășanu (72) a irosit o situație excelentă, șut peste din 12 metri, după o pasă de la P. Păcurar! Același Făgărșanu (77) a șutat, acrobatic, de la 16 metri, peste bară. În minutul 79, „liberă” Al. Giurgiu respinsă în corner de N. Bănică. În minutul 90+3, pe contraatac, Șuteu a fost blocat de Sporea.

Meci cu o asistență cifrată la aproximativ 600 de spectatori, dar fără ocazii la cele două buturi. Prima acțiune estea lui Vitinha (9) – centrarea sa nefiind ajunsă de Cârstean. Al. Giurgiu (18) a fost blocat de Vărărean în careul mare. O ală oportunitate este cea a lui P. Păcurar (22) – șut de la distanță, peste transversală. Fetița (24) își încearcă șansa, de la distanță, cu stângul, reține N. Bănică. P. Păcurar (28) – lovitură liberă de la 24 de metri, deviată de zid, în corner. Uniriștii au solicitat penalty în minutul 36, însă Davidaș a primit galben pentru simulare. În minutul 45, Dohotariu a șutat din unghi, a reținut Sporea.

*Gazdele, fără portar de rezervă! Surprize în formulele de start

O accidentare a portarului Crivăț (fractură la degetul mic al mâinii drepte) a dus la o situație inedită, amfitrionii neavând portar de rezervă! În consecință s-au produs modificări în formula de start, între buturi fiind titularizat N. Bănică, iar în defensivă juniorul Vărărean. Au rămas rezerve I. Grozav și Șaucă. Și din formula oaspeților lipsește An. David, iar căpitanul Selagea este doar rezervă.

Echipe de start:

Metalurgistul:

N. Bănică – Bold, Ov. Morariu, Vărărean, Vitinha (80, I. Grozav) – Dohotariu, Dican, Necșulescu (66. Șuteu), P. Păcurar –  Făgărășanu (80, Itu), Cârstean (90+2, M. Neagu); rezerve Șaucă, Dicu, Cercel.  Antrenori Călin Moldovan, Lucian Itu.

Unirea: Sporea – Mazilu, Potopea, Scrob, Ad. Matei – De Marco (89, E. Crișan), Al. Giurgiu – Davidaș (46, Selagea), Bârdea, Tat – Fetița; rezerve Williams – L. Roman, Petruse, V. Codrea, Mardare. Antrenori Adrian Bicheși, Marcel Rusu, Raul Oargă.

Arbitri: M. Salomir (Cluj-Napoca), C. Antal (Cluj-Napoca), Cl. Georgiu (Dej) Observatori M. Zgovancu (Tg. Jiu), Cr. Gîț (Deva)

Avertismente: P. Păcurar (31), Bold (82), Itu (85), Dohotariu (86)/ Ad. Matei (27), Davidaș (36), Fetița (39), Bârdea (46), Potopea (85), Sporea (87)

[nggallery id=6940]

CSM Unirea Alba Iulia – CSC Șelimbăr și CSU Alba Iulia – Unirea Ungheni, în Cupa României | În 14 august, dueluri cu divizionare secunde

CSM Unirea Alba Iulia – CSC Șelimbăr și CSU Alba Iulia – Unirea Ungheni, în Cupa României | În 14 august, dueluri cu divizionare secunde Cele două reprezentante ale Albei în turul al treilea al Cupei României au parte de dueluri de foc cu divizionare secunde, miercuri, 14 august, la ora 17.30. Pe „Cetate”, CSM […]