CSU Alba Iulia îşi creionează lotul: Marta Fodor a revenit în Cetatea Marii Uniri
Revenită în elita baschetului feminin autohton, după o pauză de un an, cauzată de motive financiare, CSU Alba Iulia îşi creionează efectivul cu care va aborda viitoarea stagiune, una în care sub comanda croatului Vladimir Ivankovic se vor afla 5 „straniere”, 4 baschetbaliste autohtone şi trei tinere de la LPS Alba Iulia. Aşa cum v-am informat, din lot vor face parte talentatele Andreea Fleşer, Diana Ignat şi Alexandra Bobar (ce au evoluat stagiune trecută în eşalonul secund).
*Tania Agache, o altă achiziţie
Astfel, Mădălina Geleriu (a mai jucat la BCM Timişoara şi Phoenix Galaţi) va continua la CSU Alba Iulia şi, cu siguranţă, în campionatul următor, echipa studenţească se va baza pe serviciile a două jucătoare din ţară. În primul rând este vorba de Marta Fodor, care se întoarce după un an la Alba Iulia. Baschetbalista de 26 ani evoluează pe pozițiile 3/4 şi a mai fost legitimată la CSU Alba Iulia în perioada 2014-2016, plecând vara trecută la CSM Tîrgovişte. Marta Fodor a fost în ultimii ani o obişnuită a echipelor Universităţii “1 Decembrie 1918” Alba Iulia, multipă campioană naţională universitară, prezentă la Campionatele Europene (vicecampioană în 2016), dar şi la întrecerile de baschet 3×3. Lângă aceasta se va regăsi talentata Tania Agache (18 ani), originară din Sibiu, ultima dată la BC Alexandria, ce oucpă poziţia de fundaş. Antrenorul croat Vladimir Ivankovic (ce va lucra fără secund, doar Nicuşor Marcu fiind director tehnic) a stabilit reunirea CSU Alba Iulia pentru 28 august, fiind prevăzut un stagiu centralizat de pregătire şi câteva jocuri de verificare (în 14 septembrie şi 17 septembrie cu SCM Timişoara). primele meciuri oficiale fiind în Cupa României, dubla cu Phoenix Galaţi (27 septembrie – deplasare şi 30 septembrie – returul)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României