FOTO: Delegația Colegiului Național ,,David Prodan” din Cugir a făcut o vizită de neuitat la partenerul său din Wasserburg
Timp de o săptămână, un număr de 12 elevi ai Colegiului Național ,,David Prodan” din Cugir însoţiţi de două cadre didactice, prof. Maria-Cristina Pătroescu şi prof. Alina Moldovan, au fost oaspeţi ai orașului german Wasserburg – Germania, în cadrul celei de-a 4 a mobilităţi din Proiectul de parteneriat mutual ,,Cugir – Wasserburg”.
Potrivit participanților, delegaţia cugireană a fost primită cu emoţie şi entuziasm pe aeroportul din Munchen de către familiile elevilor implicaţi în proiect şi profesorii responsabili: prof. Monica Tluczykont şi prof. Veronica Huber de la Anton Heiling Realschule Wasserburg. Copii au fost găzduiţi pe parcursul săptămânii de partenerii lor germani care le-au asigurat o şedere plăcută, organizând cu familia activităţi recreative pe perioada week-end-ului. Programul a constat în esenţă în participarea la cursuri alături de partenerii germani, la activităţi de documentare şi informare precum și la diferite vizite organizate de gazede.
Astfel, a fost efectuată o zi de vizită la Salzburg, în Austria, o după-amiază la fabrica de case din lemn Huber und Sohn, (unde elevii au construit căsuţe pentru lilieci), au luat parte la o lecţie de dans tradiţional german, au făcut o vizită la fabrica de ciocolată Dengel, au petrecut o zi la Munchen însemnând Marienplatz, BMW Museum, BMW World, Olympiazentrum şi Olympia Park. Partea oficială a proiectlui a constat, ca în fiecare an, în primirea delegaţiei române la Primăria oraşului Wasserburg, urmată de seara germană unde gazdele au fost prezente prin directorul şcolii prof. Marcus Hosliebig, profesorii responsabili de proiect, părinţii elevilor germani implicaţi în proiect.
Cu acest prilej s-au servit bucate bavareze şi au fost admirate trupe de dansatori profesioniste din regiune. Săptămâna s-a ăncheiat cu redactarea produsului final al proiectului – câte un quizz tematic propus de elevi pe grupe, pe teme de cultură şi civilizaţie germană. ,,Dorim să aducem mulţumiri primăriei oraşului nostru, care a sprijinit și sprijină în continuare cu mult entuziasm acest frumos schimb de experienţă atât pentru elevii colegiului cât şi pentru profesorii implicaţi”, ne-a declarat prof. Maria – Cristina Pătroescu. (C.P.)
[nggallery id=3982]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României