FOTO. Zona blocului ”Turturica” din Alba Iulia, ”lună și bec” după ce localnicii au acceptat provocarea făcută de Polaris M. Holding
Locuitorii din blocul G2 din Alba Iulia, cunoscut sub numele de ”Turturica”, au acceptat, vineri, provocarea făcută de firma de salubrizare, Polaris M. Holding, și și-au făcut curățenie în cartier.
Aceeași provocare a fost acceptată în urmă cu o săptămână de către locuitorii cartierului ”Lumea Nouă”.
Așa cum au făcut mizerie, depozitând deșeuri menajere necorespunzător în cartier, locuitorii din blocului ”Turturica” au făcut și curățenie la început de primăvară, cu două zile înainte de Florii.
Ajutați de angajații Polaris M. Holding, care au pus umărul alături de ei și le-au oferit mături, fărașe, pubele și containere, mai mulți tineri și deopotrivă vârstnici au curățat trotuarele și drumurile din fața blocului lor.
Exemplul lor ar trebui urmat și de locuitorii din alte cartiere, indiferent de categoria socială din care fac parte. La început de primăvară, și nu numai, când se face curățenie generală, fiecare albaiulian trebuie să iasă cu mătura în fața scării, casei, societății comerciale ori instituției publice la care lucrează.
Mai multe sesizări au venit, de-a lungul timpului, pe adresa redacției ziarului Unirea, oamenii semnalând că zona blocului ”Turturica” este insalubră, fiind astfel acuzate anumite persoane că nu depozitează deșeurile în locuri special amenajate.
[nggallery id=3753]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE VIDEO | Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD
Incident GRAV în comuna Avram Iancu: O fetiță de 3 ani, cu traumatisme severe, după ce a căzut de la 5 metri. Este transportată la Târgu Mureș cu elicopterul SMURD Un incident grav a avut loc joi după-masa, în comuna Avram Iancu. Un copil de doar 3 ani a suferit traumatisme severe după ce a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României