Grupul de Inițiativă Civică Totoi acuză că persoanele nemulțumite de administrația comunei Sântimbru ”au fost sunate și intimidate cu înjurături”
Ca răspuns la articolul apărut în ediția on-line a ziarului dumneavoastră, în data de 15.11.2016, referitor la poziția domnului primar al comunei Sântimbru legat de memoriul depus de către un grup de cetățeni din satul Totoi, dorim să menționăm următoarele:
– În urma blocării adresei electronice de corespondență a Grupului de Inițiativă Civică Totoi, memoriul a fost depus și înregistrat în data 15.11.2016 la Primăria Sântimbru cu nr. 10299/11.11.2016. Atașat memoriului s-au depus tabele cu semnăturile unui număr semnificativ de locuitori ai Totoiului care susțin demersurile inițiate de acest grup (campania strângerii de semnături continuă);
– Memoriul a fost depus de un reprezentant al unui ONG, dar nu în numele ONG-ului, ci ca persoană care s-a născut,a trăit în localitatea Totoi și a cărei familie încă locuiește acolo, fără nicio legătură cu activitatea și statutul ONG-ului respectiv;
– Din data de 11.11.2016, de cand s-au făcut publice nemulțumirile totoienilor, domnul primar a vizitat discret, aproape zilnic satul;
– În data de 12.11.2016, s-a încercat o ”pietruire” a drumurilor din sat, fără prea mare succes fiind o perioadă ploioasă;
– Persoanele care au lăsat numărul de telefon de contact, au fost sunate cu ”număr privat” și intimidate cu înjurături;
– Ne bucurăm și salutăm faptul că în sfârșit, primăria comunei vecine, care a știut să acceseze fonduri europene, va sprijini și comuna Sântimbru iar străzile vor fi asfaltate. Domnul primar dorește atragă atenția asupra stării drumurilor din sat și să uităm de celelalte motive al memoriului și anume faptul că s-a distrus moștenirea lăsată de înaintașii noștri, prin lăsarea în paragina a școlii și a căminului cultural, fiind imposibilă organizarea unor întâlniri în comunitate sau organizarea evenimentelor ca de exemplu ”Seara de Colinde” organizată chiar de domnul primar în alte sate, totoienii fiind doar invitați.
Grupul de Inițiativă Civică Totoi
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României