Mircea Hava: ”Soluția cea mai rapidă pentru scăderea impozitului pe clădiri nerezidențiale este reevaluarea imobilului. Avem în vedere și o scădere a cotei de impozitare”
Mai mulți cetățeni, proprietari de clădiri nerezidențiale din Alba Iulia s-au întâlnit, miercuri, cu primarul municipiului, Mircea Hava, și cu directorul Direcției Taxe și Impozite, Anuța Șinar. Aceștia i-au prezentat edilului problemele cu care se confruntă odată cu intrarea în vigoare a Noului Cod Fiscal, care impune modificarea modalității de calcul a impozitului pe care persoanele fizice trebuie să-l plătească, în cazul în care dețin spații în care se desfășoară activități economice.
Concret, în condițiile în care Consiliul Local Alba Iulia, respectând noile reglementări, a adoptat printr-o hotărâre, stabilirea unei cote de impozitare de 1,3% pentru clădirile aflate în discuție, proprietarii s-au văzut obligați să plătească un impozit de 13 ori mai mare decât până acum, fiind vorba de sume pe care nu au cum să le încaseze din chiriile achitate de firmele care își desfășoară acolo activitatea.
Mai mult, tot conform noilor reglementări, pentru clădirile nereevaluate în ultimii 5 ani se aplică o cotă de impozitare de 2% – situație în care se pare că s-ar afla majoritatea albaiulienilor deținători de astfel de imobile.
Cetățenii i-au explicat primarului că înțeleg de ce aceste impozite trebuie să fie diferențiate în funcție de destinația pe care o are clădirea, și că este normal să se plătească o sumă mai mare în cazul în care, prin închiriere, se generează un profit, însă, dacă sumele sunt exagerate și sunt puși în imposibilitate să le plătească, bugetul municipiului nu are nimimic de câștigat, dimpotrivă, se pierd și sumele care au fost plătite până acum. De aceea, au solicitat găsirea unei soluții ”de mijloc”, respectiv o scădere a cotei de impozitare aplicate, așa cum s-a procedat în alte orașe din țară.
Primarul le-a oferit o primă soluție și totodată cea mai rapidă modalitate de a plăti mai puțin – efectuarea reevaluării imobilelor: ”Pe noi ne obligă legea să aplicăm cota maximă de impozitare de 2% pentru clădirile nereevaluate în ultimii 5 ani. Aici nu avem ce să schimbăm. Vă garantez că orice evaluare va duce la o valoare mai mică decât o are în prezent imobilul. Dar totul trebuie rezolvat până la data de 31 martie 2016, când trebuie plătit impozitul pe primul trimestru al anului”.
De asemenea, Mircea Hava a anunțat că administrația locală va lua în considerare și o scădere a cotei de impozitare sub 1% pentru clădirile nerezidențiale, însă această decizie poate fi luată numai printr-o hotărâre de Consiliu Local – document administrativ ce trebuie să întrunească votul consilierilor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României