CSU Alba Iulia a pierdut iarăși în fața invincibilei, în acest sezon, Sepsi SIC Sf. Gheorghe, al șaselea meci direct din acest an, în Sala Universității „1 DecemCSU Alba Iulia02brie 1918″, scor 59-62 (6-15, 25-20, 15-17, 13-10).

Sepsi a scăpat de una dintre cele mai grele confruntări externe ale sezonului, iar CSU s-a aflat foarte aproape să dea lovitură. Albaiuliencele au avut o prestație solidă, departe de umilința din etapa inaugurală (36-70). În distribuția oaspetelor s-au remarcat fostele echipiere ale CSU: Părău – 11 puncte (și 6 recuperări) și Thompson – 9 puncte (11 recuperări)

Primul sfert a aparținut vizitatoarelor, care s-au distanțat, scor 15-6. Studentele au reușit o revenire în sfertul secund, pe care l-au adjudecat cu 25-20, astfel că la pauza mare scorul era strâns 31-35.

*Final încins

Echilibrul s-a păstrat și la reluare, gazdele reușind la un moment dat să egaleze, 39-39. În sfertul al treilea, gazdele au preluat conducerea, grație Adriennei Webb (42-41), însă după al treilea parțial Sepsi era distanțată la 6 puncte.

Dramatismul s-a perpetuat până în ultimele secvențe, iar când mai rămăseseră 40 de secunde diferența era minimă: 56-58.

Mai mult, cu șase secunde înainte de final, CSU Alba Iulia s-a apropiat la un singur punct: 58-59. Finalul a pus totul pe masă, dar în ultima secundă, aceeași Webb a ratat o aruncare ce putea duce confruntarea în prelungiri.

Au înscris Webb – 17 puncte, Logan – 17, King – 9, Antic – 7, Ursu – 3, Abel – 4, Miteva – 2. Luni, este joc în Cupa României, la Cluj, iar miercuri meci în CEWL, la Alba Iulia.