Criza gunoaielor în Alba. Demersuri privind prelungirea termenului, cu 30 de zile, pentru depozitarea la Cristian, Sibiu
Instituția Prefectului Alba, Consiliul județean Alba și Primăria municipiului Alba Iulia fac demersuri privind prelungirea termenului, cu 30 de zile, pentru depozitarea gunoiului menajer la groapa de la Cristian, Sibiu.
Instituțiile sus menționate au realizat o adresă comună prin care solicită ca deșeurile de la toate unitățile administrativ teritoriale din Alba să poată fi depozitate la Cristian încă 30 de zile. Inițial, Garda de Mediu Sibiu a admis prelungirea termenului depozitării pentru județul Alba cu doar 10 zile.
Prefectul județului Alba, Gheorghe Feneșer, a declarat că a obținut promisiuni privind prelungirea termenului și depozitarea a 7.500 de tone de gunoi menajer (cantitatea lunară din județ).
La finalul celor 30 de zile, gunoiul menajer din județul Alba se dorește a fi depozitat într-o nouă celulă a gropii de gunoi de la Cristian care va fi funcțională în perioada următoare.
În cadrul unei ședințe a primarilor din Alba, privind criza gunoaielor, s-a stabilit transportarea și depozitarea la depozitul de la Târgu Jiu, deținut de Polaris M Holdin, soluție mai costisitoare și din cauza distanței mai mari, dar și a prețului pe cantitate.
”Este o soluție care nu știu dacă e viabilă. Am luat legătura cu primarii din zonă, cu prefecții din județele respective și oamenii sunt foarte reticenți la chestii de genul, aduci gunoiul de la tine și îl depui la mine”, a afirmat Feneșer.
Citește și Deșeurile din Alba vor fi depozitate la Târgu Jiu. Soluție temporară, extrem de costisitoare
O altă soluție, până la finalizarea haldei de la Galda de Jos, a fost amenajarea unei platforme temporare în zona șoselei de centură a municipiului Alba Iulia pentru depozitarea deșeului înfoliat în baloți.
”Cred că nu e nicio problemă dacă e avizată de către cei de la Mediu, se poate face. De aceea este trecută în lege”, a mai afirmat Feneșer.
Criza gunoaielor în Alba a izbucnit, în urmă cu 4 săptămâni, după ce Garda de Mediu Sibiu a interzis depozitarea deșeurilor din alte județe la Cristian. (D.S.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești
Cum s-a petrecut incidentul în care o fetiță de trei ani a fost grav rănită: A căzut de la etajul unei locații de cazare, din satul Călugărești O fetiță de doar 3 ani a fost grav rănită joi după-masa, după ce a căzut de etajul unei locații de cazare din satul Călugărești, comuna Avram Iancu. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României