FOTO: tenismenii de la TC SUN Alba Iulia, primii la Trofeul Pamira de la Sibiu | Performanţe notabile pentru tinerele jucătoarele
Trofeul Pamira din Sibiu, a fost o competiţie dominată de tenismenele de la TC Sun Alba Iulia, care au reuşit 5 clasări pe podium. Astfel Alexia Marginean s-a clasat pe locul 1 simplu 10 ani, Ivana Cioringa şi Alexia Marginean – locul 1 dublu 10 ani
Tania Munteanu – locul 1 simplu 14 ani (care a reuşit după foarte mulţi ani să-şi învingă rivala), Alexandra Moldovan locul 3 simplu 14 ani, Alexandra Moldovan şi Tania Munteanu – locul 2 la dublu 14 ani. Jucătoarele sunt pregătite de antrenorii Călin Moldovan, Doru Brânduşan.
*Alexia Mărginean şi Ivana Cioringa, primele din ţară
De asemenea, Alexia Mărginean (Aiud, antrenată de Gheorghe Radu) şi Ivana Cioringa (Timişoara, pregătită de Călin Miloş) ambele legitimate la TC SUN Alba Iulia au câştigat recent o competiţie naţională pe echipe, Cupa Remat, la 10 ani, disputată la Băile Govora, iar de la începutul anului viitor vor fi primele din ţară, la individual, categoria 10 ani.
Să mai precizăm că David Manu (10 ani) este convocat în weekend-ul viitor la o selecţie organizată de FRT la categoria 11 ani, pentru alcătuirea unei echipe naţionale, la respectiva categorie de vârstă. „A fost un weekend plin de adrenalină pentru jucătoarele clubului nostru. Felicitari fetelor!!!”, au precizat oficialii TC Sun Alba Iulia.
În intrecerea de dublu a băieţilor de până la 10 ani s-au impus Lucian Codea (Asociaţia Clubul de Tenis Alba-Cugir) şi Robert Ionescu (Tenis Club Râmnicu Vâlcea).
[nggallery id=1121]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României