Sepsi SIC Sf. Gheorghe – CSU Alba Iulia 70-36, în runda inaugurală a Ligii Naţionale de baschet feminin | Înfrângere usturătoare la debut

În prima etapă a sezonului Ligii Naţionale de baschet feminin, derby-ul rundei, dintre vicecampioana Sepsi SIC Sf. Gheorghe şi CSU Alba Iulia s-a încheiat cu scorulCSU Alba Iulia - CSBT Alexandria cupa 29 70-36 (17-12, 16-14, 24-8, 13-2).

Și dacă în Cupa României formația lui Popov a repurtat două victorii, în schimb, debutul stagional a fost unul cu stângul.

Într-o atmosferă încinsă, vizitatoarele au rezistat până la pauza mare, când Sepsi avea avantaj de 7 puncte: 33-26, după ce și-a adjudecat primele două sferturi

*Cădere în al 3-lea parțial

Studentele au capotat însă în al treilea sfert, în care nu s-au regăsit deloc, iar gazdele au controlat ostilitățile de o manieră categorică, asigurându-și victoria după cele 10 minute în care au dominat net, scor 24-8. Deja zarurile erau aruncate întrucât vicecampioana avea o diferență liniștitoare, de peste 20 de puncte: 57-34.

Iar în ultimul sfert, studentele au reușit contraperformanța să înscrie doar două puncte!!!

Este a 5-a înfrângere din tot atâtea meciuri disputate în 2015 în jocurile cu Sepsi SIC Sf. Gheorghe.

Punctele oaspetelor au fost marcate de  Asia Logan – 10, Mariah King – 8, Sonia Ursu – 8, Jelena Antic – 5, Marta Fodor – 2, Vanessa Abel – 2, Adrienne Webb – 1.

În a doua etapă a Ligii Naţionale de baschet feminin, CSU Alba Iulia va evolua marţi, 6 octombrie, la ora 18.00, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, cu CSBT Alexandria, echipă pe care a eliminat-o din Cupa României, al 3-lea duel direct din cele 4 jocuri oficiale.

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]