FOTO: CSU Alba Iulia şi-a prezentat lotul | Elena Dincă, ultimul transfer sub comanda lui Miroslav Popov
Echipa de baschet feminin CSU Alba Iulia şi-a prezentat astăzi lotul de jucătoare cu care antrenorul Miroslav Popov va aborda stagiunea viitoare, cu 8 achiziţii (6 straniere) în care obiectivele formaţiei albaiuliene sunt îndrăzneţe. Ultimul transfer este cel al Elenei Dincă (CSM Târgovişte, ce a mai evoluat la formaţia universitară).
Cu un buget sensibil diminuat, comparativ cu stagiunile anterioare, CSU Alba Iulia se va baza pe aproximativ un milion de lei în următorul campionat. „Ne dorim un sezon liniştit şi fructuos, în care să realizăm performanţe mai bune decât anul trecut. Dispunem de un buget pentru stabilitate, asigurat de Minister, Consiliul Judeţean Alba şi Consiliul local Alba Iulia. De asemenea suntem în discuţie cu mai mulţi sponsori, parteneri privaţi„, a precizat rectorul Daniel Breaz. În stagiunea anterioară, CSU Alba Iulia a terminat pe poziţia a 4-a şi a disputat două finale, în Cupa României şi Liga Europei Centrale. Conducerea clubului este pe cale să renunţe la ideea biletelor şi abonamentelor la meciurile de pe teren propriu.
*Preşedintele s-a căsătorit
Ziua de 1 septembrie a fost una specială pentru preşedintele Bogdan Duma, ce şi-au unit destinele cu aleasa inimii sale, Ana Mărginean, fiica fostului preşedinte unirist Ioan Mărginean „Limoniu”. „Casă de piatră” şi multă fericire şi din partea noastră tinerilor căsătoriţi.
Şi în aceste condiţii, oficialii grupării albaiuliene îşi propun să atace performanţa pe toate cele trei fronturi posibile: campionat, Cupa României şi Liga Europei Centrale (unde se va bifa a treia prezenţă consecutivă). Reunirea lotului a fost la începutul săptămânii, pentru că la finele lunii sunt prevăzute primele partide oficiale, antrenorul Miroslav Popov, ajutat de George Lăncrănjan urmând să dispună de un efectiv compus din 12 jucătoare, între care două internaţionale „tricolore”, Sonia Ursu şi Alexandra Uiuiu.
*Douăsprezece jucătoare
Din lotul care a terminat campionatul pe locul al 4-lea în sezonul precedent, au mai rămas Alexandra Uiuiu, Marta Fodor, Andreea Beldian și Mihaela Gherman. Pe lângă cele 4 românce, oficialii echipei CSU Alba Iulia au perfectat 8 transferuri, 5 americance, o bulgăroaică, Elena Dincă şi Sonia Ursu. Acestea sunt: Vanessa Abel (ultima dată în Suedia, la 08 Stockholm), Nici Gilday (Universitatea Santa Clara), Mariah King (Urla Genclik, Turcia), Asia Logan (Anagenisi Neou Rysiou, Grecia), Adrienne Webb, respectiv Stefka Miteva (ambele CSBT Alexandria). Noutăţi sunt şi în staff, în prezenţa avocatului Ladislau Koble – ce se va ocupa de partea juridică, dar şi a Anei Dănilă – proaspătul terapeut al echipei.
*Turneu amical la Cluj
Pregătirea propriu zisă a debutat ieri, la domiciliu, iar la finele săptămânii viitoare CSU va participa la un turneu amical la Cluj-Napoca, alături de Universitatea Cluj, ICIM Arad şi Radivoj Korac (Serbia). Primul meci oficial este în 26 septembrie, acasă, cu CSBT Alexandria.
[nggallery id=931]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României