FOTO: Medalii balcanice pentru judoka albaiulieni! Marcel Cercea – argint, Cătălin Crişan – bronz, la competiţia din Serbia
Albaiulienii Marcel Cercea şi Cătălin Crişan au reuşit să cucerească medalii la recentele Campionate Balcanice de Judo Under 21.
Delegaţia României a obţinut 12 medalii (două de aur, 3 de argint şi şapte de bronz) la Campionatele Balcanice de Judo Under 21 din Serbia, şase la feminin şi şase la masculin, competiţia desfăşurându-se în localitatea Zrenjanin din Serbia.
La zestrea “tricolorilor” au contibuit şi doi sportivi din Cetatea Marii Uniri, ambii urcând pe podium. Astfel, Marcel Cercea (dublă legitimare CSŞ Alba Iulia – CSU Piteşti) a cucerit medalia de argint în limitele categoriei 73 de kilograme, după ce a fost învins în finală de Murat Bektas (Turcia), iar Cătălin Crişan (CSŞ Alba Iulia – CSU Piteşti) şi-a adjudecat bronzul în limitele categoriei 60 de kilograme, judoca albaiulieni fiind pregătiţi de antrenorul Ioan Todor.
Component al lotului olimpic de judo, Marcel Cercea se pregăteşte în această perioadă în cantonamentul centralizat de la Izvorani, în vederea participării la o etapă din Cupa Europei în Austria. Clasat anul trecut pe locul secund în topul celor mai buni sportivi din judeţul Alba, Cercea a reuşit în 2015 să câştige două titluri naţionale, la tineret şi juniori, alături de o medalie de argint la Cupa Europei şi o alta de bronz la Cupa Europei din Polonia.
În aceste zile, antrenorul Ioan Todor (CSŞ Alba Iulia) este alături de elevul său Răzvan Mărginean, ce va concura în Zabljak (Muntenegru), la Campionatul Balcanic Under 15, în cadrul categoriei 38 kilograme. Tânărul judoka are la activ în acest an două distincţii naţionale, titlul la campionatele Under 15 şi medalia de bronz la competiţia Under 14.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României