DUMINICĂ| Expoziţie la Muzeul Unirii din Alba Iulia: „Prăznicarele Învierii, icoanele – calendar ale zugravilor din Laz”
Duminică, 9 noiembrie 2014, de la ora 13.00, la Muzeul Naţional al Unirii din Alba Iulia va fi vernisată expoziţia „Prăznicarele Învierii, icoanele calendar ale zugravilor din Laz”. Cu această ocazie vor fi expuse lucrări ale zugravilor din Laz, Maicile Îndurerate, icoanele cu reprezentările Judecăţii de Apoi ori prăznicarele Învierii, fiind doar câteva dintre ele.
Icoanele şi prăznicarele se remarcă atât prin tematica lor diversă, dar și prin varietatea formatului, ele fiind pictate de aproape toţi zugravii din familia Poienaru şi de unul dintre ucenici, Pavel Zamfir. De semnalat că, ele s-au răspândit în numeroase biserici din judeţul Alba, astăzi regăsindu-se și în numeroase colecţii muzeale.
Cele aproape 60 de piese ce vor fi expuse provin din colecțiile Muzeului Naţional al Unirii Alba Iulia, Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia, Complexul Naţional Muzeal Astra Sibiu, Muzeul Municipal „Ion Raica” din Sebeş, Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane Deva, Muzeul de Etnografie şi Artă Populară Orăştie, Mănăstirea Negraia-Pătrânjeni, dar și din câteva parohii ortodoxe din judeţ: Laz, Petreşti, Inuri, Cenade, Dumbrava-Marga şi Tărtăria.
Expoziția va fi găzduită de muzeul albaiulian în perioada 9 noiembrie – 31 decembrie 2014. Organizarea eexpoziţiei a fost posibilă datorită Consiliului Județean Alba, Primăriei Municipiului Alba Iulia și Muzeului Național al Unirii Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o locuință din Stremț: Intervin pompierii cu trei autospeciale Un incendiu a izbucnit vineri dimineața, în jurul orei 6.00, la o locuință din Stremț. Intervin pompierii cu trei autospeciale. Citește și: UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Detașamentul de pompieri Aiud […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni