Germania s-a chinuit cu Algeria, dar s-a calificat în prelungiri *Fără Africa în sferturile de finală ale Campionatului Mondial 2014

Surprinzător, Germania a avut nevoie de prelungiri și de sclipirile lui Schurrle (gol în minutul 92) și Ozil (118) pentru a evita rușinea unei eliminări istorice cu Algeria în optimile turneului final din 2014.

Reprezentativa lui Low a reușit calificarea în sferturile din finală ale Campionatului Mondial, dar s-a chinuit teribil cu formația africană, victorie mică, după 120 de minute, Djabou (120) reducând ecartul într-un final pe muchie de cuțit.

Un meci cu o favorită netă nu a adus o prestație reușită a Germaniei, care a suferit mai ales în primul mitan.

În sferturi o așteaptă rivala Franța pentru un meci de foc, fiind ziua în care Africa a ieșit cu ambele reprezentante din cursa spre trofeu.

Învingătoarea din sfertul de finală Franța – Germania, programat la Rio de Janeiro în 4 iulie va întâlni în semifinale echipa calificată dintre Brazilia și Columbia.

Brazilia – Chile 1-1 (3-2 d.l.d): David Luiz (18), respectiv Alexis Sanchez (32)

Uruguay – Columbia 0-2 : James Rodriguez (28 și 50)

Olanda – Mexic 2-1: Sneijder (88), Huntelaar (90+4)/ Dos Santos (48)

Costa Rica – Grecia 1-1 (5-3 d.l.d): B. Ruiz (53) / Sokratis (90+1)

Franța – Nigeria 2-0: Pogba (78), Yobo (90+3, autogol)

Argentina – Elveția – marți, 1 iulie, ora 19:00

Belgia – SUA – marți, 1 iulie, ora 23:00