Astăzi, ora 18.00, CSU Alba Iulia – CSM Satu Mare *Pregătire pentru Final Four-ul CEWL, revedere cu Eleş, Laza şi Voica
CSU Alba Iulia se pregăteşte pentru Final Four-ul Ligii Europei Centrale, competiţia găzduită în weekend în Cetatea Marii Uniri, al cărei trofeu să speră în intre în premieră în panoplia trupei lui Popov. Cu 6 victorii consecutive la activ, studentele lui Miro se situează pe locul al doilea în ierarhie (44 de puncte, 21 de victorii şi două eşecuri) şi astăzi, de la ora 18.00, întâlnesc în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, în etapa a 24-a pe rivala din Nord, CSM Satu Mare (poziţia a 7-a, 12 succese, 11 înfrângeri). Raportul confruntărilor directe este favorabil sătmărencelor, 13-3, în tur CSU a învins 80-58, iar combatantele se vor regăsi din nou „face to face” în prima fază a play-off-ului. „Suntem în etapa pregătirilor pentru Final Four-ul CEWL şi folosim acest prilej pentru a regla diverse aspecte. Ne duelăm cu o echipă interesantă, ce mizează pe fosta mea elevă Eni Laza, o excelentă coordonatoare şi în plus ne vom duela cu Satu Mare în play off. Nu urmează un meci special, dar firesc că există anumite sentimente mai ales că te întâlneşti cu persoane cu care ai colaborat în trecut”, a declarat antrenorul Miroslav Popov (CSU Alba Iulia).
*Meci sentimental pentru combatanţi
În ultimele două ediţii, Satu Mare a fost mereu coşmarul albaiuliencelor, în stagiunea precedentă suflându-le medaliile de bronz în „finala mică”, pentru ca în 2012 să le elimine în play-off, din cursa spre podium! Între timp poli valorici s-au inversat, dar această întâlnire are conotaţii aparte pentru o parte dintre cei implicaţi. Petru Eleş a fost timp de doi ani director sportiv, până în vară al CSU Alba Iulia, iar acum a devenit antrenor al vizitatoarelor, avându-le sub comandă pe Eniko Laza şi Bianca Voica, foste echipiere sezonul trecut în garnitura din Popov. De asemenea, în tabăra locală se regăsesc AnneMarie Părău şi Chadijah Whittington, ce au activat la Satu Mare campionatul intern.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României