FOTO: meci amical, Metalurgistul Cugir – CNS Cetate Deva 3-0 (2-0) *Al doilea test victorios
Metalurgistul Cugir a câştigat partida de verificare de pe Stadionul „Parc” cu CNS Cetate Deva (Liga a IV-a, Hunedoara), prin dubla nou-venitului I. Radu (4, 23), respectiv Iovănescu (73), scor 3-0 (2-0). Fără Cîrstean, Oniga şi I. Buta – uşoare probleme medicale, Marius Opric a mizat pe formula: Tiut – Tăban, Al. Man, R. Ştefan, A. Ianc – Negură, Iul. Cristea – G. Goronea, Itu, M. Neagu – I. Radu, mai intrând ulterior Lăncrănjan, Gurincu – Trăşcan, Borşoi (Viitorul Sântimbru), Gavrilă (fost la Europa Alba Iulia), Şuvaina, Cercea (Sparta Mediaş), A. Câmpean, R. Contor, Frenţiu, Oniche, R. Morar (Andreas Alba Iulia), Iovănescu, Şuteu. „Am folosit aceste jocuri pentru a testa o serie de jucători, să le verificăm potenţialul. Ne-am edificat în linii mari şi asupra lotului, nu rezultatele au contat„, a declarat Marius Opric.
Au arbitrat Mihai Ţîra, Alexandru Vodă, Sergiu Gligor (Alba Iulia)
*S-a renunţat la Contor, rezolvaţi medieşenii
Cu acest prilej, în distribuţia gazdelor a debutat albaiulianul R. Contor (fost în probe la Rapid), care nu va rămâne, în plus oficialii cugireni rezolvând împrumuturile celor doi fotbalişti de la Gaz Matan Mediaş, Gurincu şi Iul. Cristea. În schimb, după joc s-a renunţat la serviciile câtorva jucători aflaţi în probe, printre cei testaţi fiind Gavrilă şi Borşoi. Divizionara terţă urmează să efectueze un cantonament centralizat la domiciliu, începând din 30 ianuarie.
*Puţini rămaşi…
În plus, în efectiv nu au rămas nici R. Morar (Andreas Alba Iulia) sau Cercea (Sparta Mediaş) – testaţi o săptămână. De asemenea, oficialii cugireni urmează să stabilească zileie viitoare efectivul pentru stagiul centralizat, existând câteva semne de întrebare. Comparativ cu turul, noutăţile momentului sunt Gurincu, Iul. Cristea (Gaz Metan), I. Radu (Cs Oşorhei), Frenţiu (Performanţa Alba Iulia), plecând D. Lupşan (Arieşul Turda), Ispas (FC Braşov) şi D. Grozav (a renunţat la fotbal).
[nggallery id=1038]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață