FOTO: Trupa de războinici daci, „Lupii de fier ai Apoulonului” a făcut spectacol la lansarea oficială, în Piaţa Cetăţii din Alba Iulia
Deja cunoscută în rândul albaiulienilor şi a turiştilor care au venit în Oraşul Marii Uniri, trupa de războinici daci s-a lansat astăzi oficial, în Piaţa Cetăţii de la ora 17.30, în cadrul unui program artistic şi de reenctment, la care au asistat peste 100 de persoane.
Şi cum altfel s-au putut prezenta mai bine dacii, decât printr-o luptă cu romanii !?
Prima ieşire în scenă a dacilor s-a realizat printr-o luptă cu romanii, aceştia din urmă fiind ca de obicei mult mai bine înarmaţi şi foarte disciplinaţi. Lupta s-a terminat cu „victime”, dar cele două tabere au vrut „s-o dea la pace”, însă o tânără din trupa dacilor a fost „furată” de un soldat roman. După mai multe rânduri de negocieri taberele s-au împăcat şi, în faţa albaiulienilor, cei 16 voluntari daci au fost prezentaţi într-un cadru oficial de către Dada Mamusa, căpetenia trupei. A fost apoi rândul ca romanii să se prezinte, deşi aceştia au făcut cunoştinţă cu publicul aproape în fiecare vineri din această vară. Spectacolul a continuat cu trageri cu arcul, dacii arătându-şi din nou măiestria. Aşteptăm să-i vedem cât mai des la treabă, după ce Legiunea a XIII-a Gemina a avut un real succes în rândurile albaiulienilor şi nu numai.
Noua trupă de daci este intitulată „Lupii de Fier ai Apoulonului”, iar aceasta va reîntregi patrimoniul istoric şi cultural al judeţului Alba. La fel ca şi celelalte trupe, Personajele Istorice şi Legiunea a XIII-a Gemina, Lupii de Fier ai Apoulonului au luat fiinţă în urma unui proiect cultural, cel de-al treilea câştigat de Muzeul Naţional al Unirii din Alba Iulia – “Ţinutele Istoriei III”, prin Administraţia Fondului Cultural Naţional.
Scopul acestui proiect, la fel ca şi în cazul personajelor istorice şi legionarilor romani, este acela de a atrage publicul spre muzeu şi de a face istoria mai atractivă.
[nggallery id=384]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României Deși nu era româncă, odată venită în România ca soție a viitorului rege Ferdinand (numit Ferdinand Întregitorul sau Ferdinand cel Bun) Regina Maria a devenit femeia care a influențat cel mai mult istoria României. În bine! Nepoată atât […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României