Maşină de ultimă generaţie pentru suc presat din mere
Judeţul Alba are terenuri şi condiţii extrem de prielnice pentru pomicultură. Aşa se face că toate dealurile Albei au fost împânzite cu livezi cum sunt cele de la Benic, Stremţ, Lopadea Nouă, Aiud, Blaj, Şona, Sânmiclăuş, Daia Română, Săsciori, Vinţu de Jos etc. ca să nu mai vorbim de gospodăriile populaţiei, mai ales din zona Munţilor Apuseni. Cu toate acestea, valorificarea fructelor, a merelor mai ales a fost lăsată pe seama producătorilor, astfel că industrializarea s-a rezumat în cel mai fericit caz la compoturi şi marmelade. Nu a existat nicio preocupare pentru obţinerea unor sucuri naturale presate de cea mai bună calitate, astfel că mulţi dintre locuitori apelau la tot felul de limonade care de care mai străvezii.
Abia în acest an, în judeţul Alba a fost pusă în funcţiune şi prima instalaţie de obţinere a sucului proaspăt presat din mere şi pere, suc sută la sută natural, fără adaosuri chimicale sau coloranţi. Întregul proces tehnologic se realizează cu maşini de ultimă generaţie iar prin pasteurizare sucul obţinut se păstrează cel puţin un an, el fiind îmbuteliat în sistem „Bag in Box”, o combinaţie de cutie şi pungă. Firma care a realizat această mică fabrică de sucuri naturale este Activ Group SRL din Petreşti. Din luna septembrie şi până în prezent aici s-au procesat peste 600 de tone de mere, pere şi alte fructe şi legume. (G.C.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari