FOTO: Doi dintre jurnaliştii ziarului Unirea prezenţi la întâlnirea de 25 ani de la terminarea Colegiului HCC
Foştii elevi ai Colegiului Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” din Alba Iulia s-au întâlnit astăzi, după două decenii şi jumătate de la absolvirea prestigiosului liceu. La ora 11.00, absolvenţii din cele 6 clase ale Colegiului au intrat în Sala profesorală unde actualul director a ţinut un discurs copiilor de atunci care au coborât apoi la poza de grup din faţa instituţiei de învăţământ. Puţin după ora 12.00 a sunat iarăşi clopoţelul, iar fiecare clasă a intrat alături de diriginte în fostele săli de curs pentru a răspunde prezent la strigarea catalogului şi pentru a povesti noile evenimente de viaţă.
Cu toate că ultima întâlnire a fost acum 5 ani, iar foştii elevi nu au fost în formaţie completă emoţiile revederii au fost mari pentru cei aproximativ 100 de absolvenţi prezenţi la întâlnire. Lucrurile s-au schimbat în Colegiul Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” de când a terminat şcoala „promoţia 1984 – 1988”. La acea vreme erau trei profiluri de mecanică, două de matematică fizică şi unul de chimie. Dintre foştii profesori care au predat atunci şi sunt şi acum în activitate la HCC îi amintim pe profesorul de fizică Marin Roşca, profesoara de biologie Ana Milea şi profesoara de chimie Elena Iordănescu.
Pentru că un astfel de moment trebuie sărbătorit, foştii elevi au organizat o petrecere în această seara, ce va începe la ora 18.00, la localul de la Pensiunea Cerbu Arini din Sebeş.
Anca Dinică şi Robert Ghergu, doi dintre jurnaliştii ziarului „Unirea” au făcut parte din „promoţia 1984 – 1988” a Colegiului Naţional „Horea Cloşca şi Crişan” fiind prezenţi şi de această dată, la fel ca şi la fiecare revedere.
Mai multe poze pot fi văzute pe pagina de Facebook a Ziarului Unirea.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Monden-Clubbing
Truck Tuning Art 2024: The PuzZles vor da glas Cetății Alba Carolina În perioada 2-4 august 2024 în Cetatea Alba Carolina din municipiul Alba Iulia va fi sărbătoare. The PuzZles vor da glas unuia dintre cele mai așteptate evenimente ale anului, Truck Tuning Art 2024. Citește și: Truck Tuning Art 2024: Sute de litri de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României