Cupa „Dance to Sunrise” la dans sportiv, ediţia I, o reuşită deplină
Prima ediţie a concursul naţional de dans sportiv, întrecere organizată sub egida Marii Loji Naţionale Unite din România de către Clubul Sportiv „Dance to Sunrise”din Alba Iulia s-a dovedit o reuşită deplină atât prin numărul mare de participanţi, dar mai ales prin calitatea deosebită a dansatorilor. Au fost înscrişi în întrecere peste 600 de competitori, din întreaga ţară, reprezentanţi ai unor centre de tradiţie precum Reghin, Suceava, Oradea, Sibiu, Bistriţa, Tg Mureş, Craiova sau Timişoara, aceştia întrecându-se la 18 categorii de vârstă, începând de la 4 ani şi până la 35 ani. La deschiderea oficială au luat parte, printre alţii Bartolomeu Constantin Săvoiu, mare maestru al Marii Loji Naţionale Unite din România şi deputatul Călin Potor. Competiţia desfăşurată duminică, 14 noiembrie, a durat peste 12 ore şi a însemnat o adevărată manifestare de anvergură, cu aproximativ 2500 de persoane prezente în sala de sport a Colegiului „Horea, Cloşca şi Crişan” din Alba Iulia. „A fost un eveniment unic în istoria judeţului Alba, primul concurs de o asemenea amploare organizat de un club de aici, în colaborare cu Federaţia Română de dans sportiv”, a declarat Vlad Vasile, preşedinte şi antrenor al clubului „Dance to Sunrise”, totodată singurul arbitru din judeţ recunoscut de federaţia de profil.
La prima ediţie a Cupei „Dance to Sunrise”, mulţumită celor 32 de sponsori ce au sprijinit acest concurs de dans, sportivii ce au urcat pe podium au fost recompensaţi cu premii în bani, diplome, cupe şi medalii. Clubul „Dance to Sunrise” a avut la start 15 perechi la concursul naţional, între care s-au distins Paul Degan şi Andreea Blănaru (categoria 6-11 ani) – singura din judeţul nostru ce a dansat la „open” (cea mai înaltă clasă), dar şi 70 de fete la secţiunea demonstrativă. „După golf, dansul sportiv reprezintă unul dintre cele mai costisitoare sporturi pentru performanţă. Lucrez de 6 luni la organizarea acestui concurs ale cărui costuri se ridică la peste 10.000 de euro. Este un efort titanic, însă am făcut acest lucru în primul rând pentru oraşul nostru şi ne dorim să nu ne oprim aici, iar în viitor Cupa «Dance to Sunrise» să devină o manifestare de tradiţie”, a concluzionat Vlad Vasile.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Societate
Protejarea copiilor de arsurile solare: Sfaturi și recomandări esențiale Arsurile solare sunt o problemă comună în sezonul cald și pot avea efecte dăunătoare asupra pielii delicate a copiilor. Este crucial să luați măsuri adecvate pentru a preveni aceste arsuri și pentru a asigura protecția optimă a copiilor în fața soarelui. Iată câteva sfaturi esențiale pentru […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 4 zile
TITULARIZARE 2024 în Alba: O notă de ZECE CURAT, obținută de un candidat din Alba Iulia. La ce disciplină a concurat
-
Ştirea zileiacum 3 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3