Cluster ştiinţifico-tehnologic la Cugir. Polul de Competitivitate Prelucrări Metale Transilvania
Până la finele lunii martie a.c, la Cugir va lua startul un cluster, mai pe înţeles, o asociere de persoane juridice şi persoane fizice, în scopul desfăşurării unor activităţii de cercetare, de învăţământ şi de transfer tehnologic al rezultatelor stiinntifice şi inovaţiilor, valorificării lor prin activităţi tehnologice.
Asociaţia cu specificul cluster inovativ cu denumirea: ,,Polul de Competitivitate Prelucrări Metale Transilvania” este o organizaţie nonprofit, cu personalitate juridică, obiectivul general al acesteia fiind creşterea competitivităţii întreprinderilor româneşti membre cu profil de prelucrare a metalelor, prin promovarea cercetării aplicate, a inovării şi transferului de tehnologie în vedera creării de noi locuri de muncă.
Potrivit coordonatorului acestei asociaţii prof. dr. Ioan Bele (foto) la acest demers iau parte: Universitatea Tehnică Cluj -Napoca, Universitatea ,,Lucian Blaga” Sibiu, Universitatea 1 Decembrie Alba Iulia, Primăria Oraşului Cugir, Consiliul judeţean Alba, Primăria Alba Iulia, Parcul Industrial Cugir, fundaţii, asociaţii şi întreprinderi industriale. ,,În prezent lucrăm la Planul de dezvoltare al asociaţiei, în baza căruia vom face proiecte, plecând de la nevoile concrete cu care se confruntă întreprinderile, iar pe această bază vom face planul de lucru în vedera accesării de fonduri europene ”, ne-a declarat profesorul Bele. El mai susţine că un factor important, în viitorul exerciţiu financiar, pentru un punctaj trebuie să ai un contract de cercetare cu o universitate şi să faci parte dintr-o asociaţie de profil.
În ceeace priveşte sediul asociaţiei acesta va funcţiona în clădirea administrativă a Parcului Industrial Cugir. Conducerea clusterului este formată din: coordonator, prof. dr Ioan Bele; prim vicepreşedinte ing Emil Muntean; vicepreşedinţi: prof. universsitar dr. Ioan Ardelean( Universitatea Cluj-Napoca); prof. universitar dr. Dan Brândescu (Universitatea ,,Lucian Blaga” Sibiu); conferenţiar dr. Gheorghe Avram (ISTEDA Alba Iulia). ,,Acum începem la Cugir, iar ulterior inntentionam să extindem această iniţiativă în toată Transilvania, urmând să colaborăm şi cu instituţii de cercetare de profil din Bucuresti” a precizat Ioan Bele. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României