Campionatul naţional de powerlifting juniori
Sfârşitul acestei luni strânge la Alba Iulia cei mai valoroşi powerliftieri români ai momentului la nivel de juniori şi junioare, competiţie la care se vor efectua şi controale anti-doping. Sâmbătă, 28 mai şi duminică, 29 mai în sala de sport a Universităţii „1 Decembrie 1918” Alba Iulia (strada Nicolae Iorga), peste 80 de sportivi, provenind de la 10 cluburi sportive din ţară, împărţiţi pe diverse categorii de greutate, 9 la feminin, respectiv 10 la masculin se luptă pentru obţinerea unui titlu de campion naţional (şedinţa tehnică este prevăzută la ora 11.30, iar concursul va debuta la ora 12.30).
Întrecerea din acest an se anunţă a fi, dincolo de nivelul de spectaculozitate, una a confirmărilor şi va aduce în faţa spectatorilor interesaţi de această ramură sportivă poate pentru prima dată câţiva juniori a căror creştere în ultimii trei ani este de necontestat. Federaţia Română de Powerlifting, ce are sediu în Cetatea Marii Uniri îşi propune odată în plus ca la acest sfârşit de săptămână să ducă mai departe promisiunea că deşi contextul general nu e unul favorabil sporturilor de forţă, performanţa e cu atât mai dorită. „Această competiţie organizată de Federaţia Română de Powerlifting şi Consiliul Judeţean Alba, în parteneriat cu Autoritatea Naţională Pentru Sport şi Tineret, Direcţia Judeţeană pentru Sport Alba şi Universitatea «1 Decembrie 1918» Alba Iulia, este concluzia a peste trei ani de muncă mai puţin văzută şi exprimată public căci munca nu are nevoie de marketing, această competiţie este declaraţia a sute de oameni că se poate, chiar se poate”, se arată într-un comunicat de presă al Federaţiei Române de Powerlifting.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o oră
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea