Cupa „Teodor Atanasiu – Călin Potor” la fotbal

Redactia Ziarului Unirea

TNL Alba Iulia a continuat acţiunile dedicate tinerilor duminică, 22 mai 2011, când a fost organizat un nou campionat de fotbal destinat tinerilor. Evenimentul a fost sprijinit de deputaţii liberali de Alba, Teodor Atanasiu şi Călin Potor, vicepreşedinţii PNL Alba Florin Roman şi Simone Albani Rochetti, preşedintele PNL Alba Iulia, Gabriel Pleşa. Pe baza sportivă din cartierul Ampoi s-a desfăşurat un mini campionat de fotbal la care au participat tineri proveniţi din respectivul cartier dar şi din alte cartiere ale municipiului. Prin această manifestare sportivă organizatorii au dorit să popularizeze importanţa activităţilor sportive pentru sănătate. Preşedintele TNL Alba Iulia, prof. Adrian Simion ne-a spus că: „Toţi participanţii au fost răsplătiţi cu tricouri, diplome sau cupe, acestea adăugându-se celor trei mari premii în bani, în valoare de circa 1400 de lei.Sperăm că astfel de manifestări să devină o tradiţie, mai ales că am avut activităţi sportive dintre cele mai frumoase, iar ziua s-a terminat cu o mică petrecere, toţi participanţii declarându-se mulţumiţi că şi-au petrecut timpul liber într-un mod plăcut.”
Locul I a fost câştigat de echipa „Bad Boys”, locul al doilea – „Tinerii”, iar locul al treilea – „Racheta”. Echipele au primit şi premii în bani: locul I – 1000 lei, locul II – 800 lei, iar locul III – 600 lei. Premiul pentru golgeterul competiţiei a fost adjudecat de Valentin Sârbu, iar cel mai bun jucător al competiţiei a fost declarat Vlad Lica. (N.I.T.)

George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale

Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]