Spectacol folcloric regal în comuna Lupşa
În zilele de 21-22 mai cu prilejul sărbătorii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” în comună Lupşa s-au derulat zilele acestei comune. Acest spectacol a devenit o adevărată tradiţie de când mandatul de primar al comunei a fost dobândit de distinsul şi respectatul de către cetăţenii comunei Lupşa, domnul Alexandru Măcăieţ. Această sărbătoare are şi o conotaţie deosebită deoarece se derulează în zilele de sâmbătă şi duminică înainte de plecarea cetăţenilor cu animalele la păşunatul montan. Deşi în condiţii de criză, Primăria şi Consiliul local al comunei Lupşa, prin oblăduirea domnului primar Măcăieţ Alexandru şi a domnului viceprimar David Lucian nu au permis pierderea acestei tradiţii chiar dacă au avut la dispoziţie doar un buget insignifiant. Le-au venit în ajutor Guţiu Emil şi Guţiu Emilia de la SC Popasul Iancului, care de ani de zile sponsorizează această manifestare. La această manifestare folclorică artiştii au fost fii ai comunei Lupşa care au fost remuneraţi cu sume simbolice. Toţi au realizat un adevărat spectacol care a constituit un moment de destindere, relaxare şi deconectare a harnicilor gospodari lupşeni, de vicisitudinile vieţii cotidiene. Au participat formaţia orchestrală „Melody” condusă de saxofonistul Ionică Balea secondat de taragotistul Virgil Jurcă şi solistul Radu Negru. De asemenea, au fost aplaudaţi şi soliştii vocali Florin Lupşanu, Aurelia Plăcintă din Zlatna, Ana Goia din Deva, Ion Gordiţă precum şi un mugur de tezaur Ana Maria Gligor iar în final a cântat Dina Varădeanu din Alba Iulia. Animaţia spectacolului a fost întreţinută de momentele vesele susţinute de Ioan Selesi din Zalău. Am remarcat prezenta la manifestare şi a unor primari din zonă de altă coloratură politică, inclusiv primarul Comunei Vaţa-Hunedoara. În cursul acestor zile a fost deschis permanent Muzeul Pamfil Albu pentru vizitarea acestuia de către oaspeţi şi turişti, ghid fiind doamna Monica Rotaru, directoarea muzeului. De asemenea echipa de dansuri „Brădeana” din Sohodol a susţinut o suită de dansuri moţeşti. A fost prezent şi un stand de carte unde am remarcat în mod deosebit monografia în 4 volume a comunei Lupşa editată tot în mandatul primarului Alexandru Măcăieţ, avându-l ca şi coordinator pe prof. univ. Ioan Vlad şi ca autori un grup de peste 30 de lupşeni, sponsorul principal fiind domnul inginer Dorel Burlan de la SC „Conf” Baia de Arieş. În mod deosebit am remarcat la această manifestare popularitatea şi reverenţa de care se bucură domnul primar, înconjurat în multiple grupuri de cetăţeni într-un continuu dialog şi conversaţii cordiale precum şi ospitalitatea dansului faţă de oaspeţii acestei manifestări. După finalizarea spectacolului au urmat discotecă în aer liber până târziu în noapte. Toată stima şi mulţumirile publicului spectator pentru primarul, viceprimarul, Consiliul Local al Comunei Lupşa şi sponsorul acestei manifestări. (Mihai SICOE)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Societate
23 iulie 1869 | Se naște Gheorghe Adamescu, istoric literar și membru corespondent al Academiei Române
23 iulie 1869 | Se naște Gheorghe Adamescu, istoric literar și membru corespondent al Academiei Române Gheorghe Adamescu (n. 23 iulie 1869, București, România – d. 4 aprilie 1942, București, România) a fost un istoric literar, membru corespondent al Academiei Române din 1921, bibliograf, profesor de limba română și limba latină și autorul unor manuale […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Cine a fost Sfântul Ilie, cel care aduce ploaia și umblă pe cer într-un car de foc. Tradiții și obiceiuri de 20 iulie