Echipa LPS Alba Iulia – locul 4 pe ţară la baschet feminin U-15

Redactia Ziarului Unirea

Echipa LPS Alba Iulia s-a clasat pe locul al 4-lea la turneul final de baschet feminin Under 15 de la Tg Mureş, elevele lui George Lăncrănjan ratând de puţin şansa cuceririi unei medalii naţionale. Formaţia albaiuliană a terminat pe primul loc în Grupa A, deşi a început competiţia cu o înfrângere (41-42) cu Olimpia Bucureşti. În următorul joc însă, albaiuliencele au furnizat marea surpriză a întrecerii juvenile, victorie în faţa BC MC Sport Cluj Napoca, fosta şi actuala campioană, scor 57-44 (singurul eşec din turneu al câştigătoarei titlului), urmând un nou succes, în compania CSŞ Ploieşti (56-41).
Semifinala s-a dovedit momentul de cotitură pentru micuţele baschetbaliste din Cetatea Marii Uniri, eşec 58-69, în prelungiri, cu Phoenix Galaţi, de asemenea finala mică fiind pierdută cu BC Sirius Tg Mureş (scor 38-50). „A fost bine spre foarte bine, atât ca joc, cât şi ca rezultate. Cu puţină şansă terminam pe locul secund. Am trecut de la agonie la extaz în repetate rânduri. Cu Olimpia am pierdut la un punct deşi am avut meciul în mână, iar apoi am învins puternica echipă de pe Someş, care din câte reţin, în ultimii 4 ani n-a ştiut ce înseamnă eşecul la turneele finale. Pentru noi adevărata finală s-a jucat în penultimul act, când ne-am aflat la câteva secunde să jucăm cu medaliile de aur pe masă”, a spus antrenorul George Lăncrănjan. Clasamentul final al Campionatului Naţional Under 15, feminin a fost: 1. BC MC Sport Cluj Napoca, 2. Phoenix Galaţi, 3. BC Sirius Târgu Mureş, 4. LPS Alba Iulia, 5. CN “Mihai Eminescu” Oradea, 6. Olimpia Bucureşti, 7. CSŞ Sibiu, 8. CSŞ Ploieşti.
Se remarcă faptul că albaiulianca Andreea Beldian a primit la finalul întrecerii două premii speciale, distincţii importante: coşgeterul turneului, respectiv premiul de MPV al competiţiei ambele revenind componentei lotului naţional Under 15. Lotul LPS a fost format din următoarele jucătoare Emilia Gherman (echipieră a naţionalei Under 16), Andreea Beldian (componentă a lotului naţional Under 15), Cristina Albu, Iulia Taltabeţ, Alice Bârsan („cinci”-ul de bază), Andreea Frâncu, Cosmina Mureşan, Diana Stănilă, Cornelia Sângerean, Dana Lungoci şi Bianca Borca. Anul precedent LPS Alba Iulia a ocupat, la Galaţi locul 5 pe ţară la Under 14 şi aproximativ în aceeaşi alcătuire, LPS Alba Iulia a obţinut medaliile de argint, la Satu Mare în cadrul finalei Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, gimnaziu (clasele a VIII-a).

La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]