Noi medalii naţionale pentru înotătorii albaiulieni
În perioada 14-15 mai la Reşiţa s-a disputat Campionatul Naţional al liceelor sportive şi cluburilor sportive şcolare, la concurs participând 227 de înotători (87 fete şi 139 băieţi) reprezentând 20 de cluburi din ţară. Liceul Sportiv Alba Iulia a avut în competiţie 13 sportivi, pregătiţi de Daniela Bob, Monica Sima şi Nicolae Bob. Echipa de înotători de 14 ani, antrenor Nicolae Bob a obţinut 6 medalii din care 4 medalii de argint şi două medalii de bronz.
Dar iată rezultatele înregistrate: lDragoş Rus (băieţi 14 ani) – o medalie de argint în proba de 50 metri spate, o medalie de bronz la 100 metri spate şi locul 6 la 50 metri bras; lAlexandru Iancu (băieţi 14 ani) – o medalie de argint la 100 m spate, locul 6 la 50 m spate; lAndrei Pleşa – o medalie de bronz la 50 m spate; lştafeta băieţi 14 ani, în componenţa Antoniu Motogna, Dragoş Rus, Andrei Pleşa, Alexandru Iancu – două medalii de argint în probele de 4x50m liber şi 4x50m mixt. S-au mai clasat în primele 8 locuri Ştefana Pop (fete 13 ani) – locul 4 la 50 metri bras şi locul 8 la 100 metri bras, Andrei Ispas (băieţi 13 ani) – locul 6 la 50 m liber, ştafeta băieţi 12 ani formată din Adin Suciu, Andrei Neagu, Tudor Burcin şi Andrei Itt – locurile 8 la 4x50m liber şi 4x50m mixt.
Rezultatele au fost bune având în vedere pregătirea pe care înotătorii reuşesc să o efectueze în această perioadă. Sportivii, părinţii şi profesorii speră că lucrările de modernizare şi refacere la Bazinul Olimpic din Alba Iulia se vor relua în curând, iar în cel mai scurt timp posibil să poată reîncepe antrenamentele în bazinul propriu, pentru a nu mai fi nevoiţi să facă naveta la Sibiu şi Hunedoara. Viitoarele întreceri sunt programate la începutul lunii iunie, tradiţionala competiţie internaţională din Germania, de la Arnsberg (localitate înfrăţită cu Alba Iulia), respectiv Campionatul Naţional pentru copii 10 ani, la Arad. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul