Fotbalul judeţean în colaps!
Niciodată în peisajul ultimelor 4 decenii, judeţul Alba nu s-a aflat într-o asemenea postură dezonorantă precum în prezent: fără nicio reprezentantă pe a treia scenă a fotbalului autohton! Semnele crizei profunde au venit încă de la mijlocul anului trecut când FC Unirea Alba Iulia şi CS Zlatna au retrogradat, Performanţa Alba Iulia a ratat barajul, iar CSM Sebeş a abandonat! De la 6 echipe la începutul anilor 2000, acum numărul formaţiilor judeţene în eşalonul terţ ar trebui să fie ZERO (regulamentar vorbind)! Trist, dar adevărat, fotbalul albaiulian a ajuns o ruină, traversând o perioadă dificilă şi dramatică…
Acum, în plin campionat, CS Zlatna ar trebui să exclusă din Seria a 6-a pentru două neprogramări şi toate părţile implicate ar pierde într-un fel sau altul. Teoretic, jucătorii vor fi liberi, dar nu se mai pot transfera până la finalul stagiunii, formaţia de pe Ampoi rămâne în aer, fără perspectivă, iar Ştefan Fogoroşi nu mai are de la cine să-şi recupereze restanţele în cazul desfiinţării actualului club. „Sunt convins că actualmente Ştefan Fogoroşi regretă turnura dureroasă a evenimentelor, am negociat din nou pe tema eşalonării…”, a afirmat Titi Iancu. „Nu mă aşteptam la un asemenea deznodământ, practic de necrezut. Ar fi mare păcat de munca depusă, aveam o echipă promiţătoare şi acum să dispară Zlatna de pe harta fotbalului”, a comentat antrenorul Ion Ilie. „Mulţi mă consideră groparul Zlatnei, dar să se gândească bine. Conducătorii au avut mult timp la dispoziţie să rezolve problema, însă s-au încăpăţânat, nu-i vina mea, datoriile trebuiau onorate”, a replicat Ştefan Fogoroşi. Totuşi, ieri, pe ultima sută de metri s-a ajuns la o înţelegere, Fogoroşi a acceptat platirea restanţelor în trei tranşe, fotbaliştii au fost rechemaţi azi la antrenamente, iar Constantin Iancu va fi prezent la Bucureşti pentru a depune documentele în vederea salvării situaţiei şi a evitării abandonului! (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 50 de minute
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul