Astăzi, la ora 17.00, CS Oşorhei – Europa Alba Iulia

Redactia Ziarului Unirea

AUR - Alegeri Locale 2024

Duel fierbinte între nou-promovate ce au obiective diametral opuse

„Lanterna roşie” Europa Alba Iulia, singura formaţie din seria a 5-a ce n-a cunoscut gustul victoriei, revine pe Stadionul „Iuliu Bodola” din Oradea, arena unde a cunoscut cea mai importantă performanţă a existenţei, câştigarea barajului de promovare în Liga a 3-a, în 20 iunie, cu Vulturii Vultureni. Adversară în runda a 5-a (observator Z. Pataki Satu Mare) va fi o altă nou-promovată, CS Oşorhei (fostă Tricolorul Alparea), clasată pe poziţia a 4-a, cu 6 puncte, ce anunţă intenţii ferme de a accede în eşalonul secund. Bihorenii au un buget considerabil, mărturie fiind prezenţa pe banca tehnică a antrenorului Cosmin Bodea şi în efectiv a unor jucători experimentaţi gen cugireanul Lupaşcu, Lukacs (fost la FC Bihor şi Astra Ploieşti), sau L. Todea (ex-UTA Arad). „Nu mi-e teamă de acest meci, deşi sunt conştient de forţa oponenţilor. I-am văzut runda precedentă la Turda şi încercăm să-i surprindem. Ne aşteaptă o partidă dificilă pentru că nu reuşim să depăşim pasa nea­gră, însă sper să spargem cât de curând gheaţa. Un handicap major este faptul că venim de pe ultimul lot şi toţi adversarii te abordează în consecinţă”, a apreciat Dan Mănăilă. Dacă R. Andone (fostul tehnician) nu s-a mai prezentat la antrenamente de la înlocuirea sa, iar Apetri nu s-a antrenat întreaga săptămână (se mizează totuşi pe utilizarea sa), în schimb „europenii” au renunţat la înregimentarea portarului Cobliş (Poli Timişoara). Europa este într-un moment delicat, cu un program infernal, clasamentul arde şi în runda viitoare, la Drâmbar va poposi FC Hunedoara, grupare neînvinsă, ce a adunat maximum de puncte. (H.D.M.)

Victor Negrescu - Alegeri Europarlamentare - 2024

Liga 4, etapa a 29-a: Viitorul Sântimbru și-a adjudecat locul secund! Liderul CIL Blaj, un nou „set”, Energia Săsciori, eșec prin autogolul antrenorului, remiză la Unirea

Liga 4, etapa a 29-a: Viitorul Sântimbru și-a adjudecat locul secund! Liderul CIL Blaj, un nou „set”, Energia Săsciori, eșec prin autogolul antrenorului. Remiză în duelul orgoliilor la Unirea *Adu Academy Șona – CIL Blaj 3-6 (3-5) Liderul, o nouă victorie cu un set de tenis, într-un meci spectaculos (2-0, 2-3, 3-3) până la pauză. […]