Povestea emoţionantă a unui moţ adevărat plecat la bătrâneţe în Spania, la copii
„În satul Tîrsa au fost mulţi oameni harnici, cu dragoste de tradiţiile locului. Marea carte a Apusenilor poartă inscripţia unei existenţe de mii de ani şi nimeni şi nimeni n-a putut schimba cu altceva visteria duioaselor doine şi rostiri din fluier şi tulnic.
Printre cei mai buni meşteri de tulnice a fost nea’ Vasile din satul Achimeţeşti. Era priceput şi lucra cele mai frumoase tulnice. El vindea cele mai multe tulnice deoarece erau bine lucrate, ca nişte bijuterii. Dar în viaţa lui a avut un necaz: soţia lui Mărioara nu a putut avea copii. Au înfiat o fată pe care au iubit-o mult. Dar anii au trecut şi soţia lui nea’ Vasile a plecat pe drumul fără de întoarcere, meşterul de tulnice descurcându-se tot mai greu. Aşa că fica şi cu familia ei au luat hotărârea să-l ducă în Spania.
S-a pregătit bătrânul şi a plecat. La început a fost bine, până când bătrânul s-a îmbolnăvit. A fost dus la un doctor, care a hotărât să-l interneze în spital din Spania. De atunci a început durerea mare: de ce nu vorbesc doctorii limba lui? Zi şi noapte nea’ Vasile îşi visează casa din deal. Câtă durere, câte lacrimi!
N-au avut ce face tinerii şi l-au adus acasă în satul său din Apuseni. Preferă să rămână singur acasă unde găseşte amintirile tinereţii lui şi aude vorbindu-se româneşte. Mai visează să-şi îmbrace cămaşa lui populară cusută cu negru şi să cioplească tulnice.
Aşa a fost viaţa moţului – GREA – în contrast cu frumuseţea şi bogăţiile locurilor.
Stăm azi cu cei mari la masă,
Dar să nu uităm de acasă.
Că avem mult a ne gândi,
Ţara a o gospodări.”
Minerva Toader, Tîrja
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Polițiștii din Alba, pe urmele șoferilor alcoolizați în weekend: Trei bărbați s-au ales cu dosar penal
Polițiștii din Alba, pe urmele șoferilor alcoolizați în weekend: Trei bărbați s-au ales cu dosar penal Polițiștii din Alba sunt pe urmele șoferilor alcoolizați în weekend. Trei bărbați s-au ales cu dosar penal în urma verificărilor în trafic. Citește și: Adolescent de 18 ani, din Brad, REȚINUT de polițiști după ce ”și-a făcut de cap” […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie