// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

5 ianuarie, Ajunul Bobotezei, zi de post negru: Tradiţii şi obiceiuri în ziua în care se alungă spiritele rele

preot cu botezAjunul Bobotezei este considerată prima zi de post negru din an, în care nu se mănâncă şi nu se bea nimic, fiind urmată de bobotează şi de ziua Sfântului Ioan, care încheie ciclul sărbătorilor de iarnă. Boboteaza, serbată în 6 ianuarie este considerată şi ziua naşterii spirituale a Mântuitorului Iisus Hristos.

În Ajunul Bobotezei (5 ianuarie) se ţine post negru, nu se mănâncă şi nu se bea nimic. Canoanele Bisericii învaţă că în Ajunul Bobotezei se ajunează total, (Canonul 1 al Sf. Teofil al Alexandriei), iar a doua zi se ia agheasma pe nemâncate. În Tipicul Sfântului Sava se spune că, dacă Ajunul cade duminica sau sâmbăta, nu se ţine post negru. Postul din ziua de 5 ianuarie este păstrat din perioada secolele IV-VI, când catehumenii se pregăteau prin post şi rugăciune timp de 40 de zile, să primească botezul în seara acestei zile. După ce primeau botezul, puteau sa participe pentru prima data la liturghia credincioşilor şi să se împărtăşească. Astăzi, creştinii postesc în aceasta zi, pentru a putea gusta cu vrednicie din apa sfinţită – Agheasma Mare.

Citește și: Mesaje de Sfantul Ion Botezătorul  • SMS-uri haioase de Sfântul Ioan • Urări şi felicitări de „La mulţi ani” pentru Ioan, Ion, Ioana, Ionuţ şi pentru toţi cei care îşi sărbătoresc onomastica

Cu Agheasma Mare se stropesc casele credincioşilor şi locuitorii acestora, în Ajunul Bobotezei. Tot cu ea se stropesc şi lucrurile care trebuie binecuvântate sau sfinţite, cum ar fi de pildă, la binecuvântarea şi sfinţirea prapurilor, la sfinţirea crucii şi a troiţelor, a clopotului, a vaselor şi veşmintelor liturgice, la sfinţirea icoanelor, a bisericilor, a antimiselor şi a Sfântului şi Marelui Mir.

Tradiţia spune că în ajunul Bobotezei oamenii pregătesc o masa asemănătoare cu masa din ajunul Crăciunului. Pe masa din “camera de curat” se aşterne o faţă de masă, aleasă special pentru acest moment, sub faţa de masă se pune fân sau otava iar pe fiecare colt se pune cate un bulgare de sare. Deasupra se aşează douăsprezece feluri de mâncare: coliva – grâu pisat, fiert, îndulcit cu miere şi amestecat cu nucă pisata -, bob fiert, fiertura de prune sau perje afumate, sarmale ( “găluşte” ) umplute cu crupe, borş de “burechiuşe” sau “urechiuşele babei” – borş de fasole albă în care se fierb colţunaşi mici, umpluţi cu ciuperci, ce au colţurile lipite în forma de urechiuşe -, borş de peste, peşte prăjit, “vărzare” – plăcinte de post umplute cu tocătura de varza acră -, plăcinte cu mac etc.

Pana la sosirea preotului cu Iordanul sau Chiraleisa, nimeni nu se atinge de mâncare iar, imediat după sfinţirea mesei, parte din bucate sunt adăugate în hrana animalelor pentru “a fi protejate de boli şi pentru a fi bune de prasilă”.

Sursa: crestinortodox.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

12 Răspunsuri la 5 ianuarie, Ajunul Bobotezei, zi de post negru: Tradiţii şi obiceiuri în ziua în care se alungă spiritele rele

  1. dolfi 04.01.2017 la 19:10

    Biblia, ce spune referitor la Boboteaza? Dar Apostolii? Numa’ intreb, nu ca m-ar interesa nustiucat…. De ce sunt mai importante traditiile si obiceiurile pagane?

    • munteanul 05.01.2018 la 18:06

      @dolfi, cauta in Biblia online, Matei(cap3-verset 17). Am incercat sa-ti dau eu dar nu mi-a fost admis citatul.

      • dolfi 05.01.2018 la 19:52

        tot nu vad legatura dintre ce a facut Ioan cu Iisus si ce fac popii, ori sectantii ca si aia au ceva ritual…

        • Draga @dolfi 06.01.2018 la 11:21

          În binecuvântarea apei din ziua de Bobotează, cerem și ne rugăm ca scopul inițial al apei, ca sursă de viață, binecuvântare și sfințenie să ne fie descoperit nouă atunci când o bem. În Grădina Edenului, Adam s-a bucurat de o relație unică față de creație, fiind stăpânul ei. După cădere, când a fost alungat din Paradis pt neascultare, a auzit cuvintele: Blestemat este pământul din cauza ta! Cu osteneală te vei hrăni din el în toate zilele vieţii tale! (Facerea 3, 17). Din acel moment, Adam a fost supus naturii și nu a mai fost stăpânul ei. Cu toate acestea, prin Hristos, blestemul este ridicat, la fel cum și blestemul morții este ridicat din natura umană prin Înviere. Datorită venirii lui Hristos și a lucrării Lui de mântuire și răscumpărare, omul și creația au fost împăcați. Astfel, creația este în măsură să îndeplinească, încă o dată, nu doar nevoile fizice ale omului, ci elementele naturii pot fi, și sunt, surse de har și de vindecare.

  2. mike 05.01.2017 la 3:02

    Pentru ,,sefii crestinismului orto” mai important sunt -galbenii. care sunt cistigati prin -continuitatea de traditii si obiceiuri pagane—–Daca li sar taia si la astia capul dupa ce boteaza oameni-cum a patit (Ioan Botezatorul)-,- sigur ar dispare toti preotii– dar astazi se lasa cu galbenei nu cu iatagane—-

  3. fariseu 05.01.2017 la 10:28

    Popa e om ca si noi toti si nu sfinteste el apa fiindca a facut teologia E vrajeala, nu coboara duhul sfant fiindca asa vrea popa.Popa nu e sfant si nu e intermediarul lui Dumnezeu!!!

  4. arabel 05.01.2017 la 14:31

    Au vorbit mai sus Penticorenel și PENTICOSTEL.

  5. Mike Tyson 05.01.2019 la 14:19

    @Mike tu oare ai mai face ceva -orice daca-informație știi ca dupa-ia ți s-ar tăia capul??? Mie știi ce-mi place cel mai mult
    :prezicatoarele astea sau”clarvăzătoarea gen Maria Ggheorghiu cate cică a prevazat și tragedia de la colectiv …pai de ce n-ai spus femeie cu câteva ore înainte sa nu intre nimeni în clubul ăla….asta (și altele ca ea dacă traian în evuloc mediu era arsa pe rugam în secunda 2………
    ….

  6. codru 05.01.2019 la 16:39

    Mult venin mai avem în gușă… Facem ce facem și tot la ”popi” ajungem dar de sectari nu ne atingem. Din câte știu toate cultele de la noi – ortodoxi, catolici, sectari – primesc bani de la Statul Român. A trecut Preotul și pe la mine acum de Sfânta Sărbătoare Boboteaza și-i mulțumesc, și pentru banii care i-am dat mi-a dat chitanță. Trebuie să știm că la Pocăiți toată lumea dă zeciuială, adică 10 la sută din câștig, din salariu, din pensie…, am exemple în neam și știu de la ei lucrul acesta. Domnul Isus Hristos a lăsat o credință adevărată care duce la mântuirea sufletului, a trimis apostolii la propovăduire în toată lumea. Acești apostoli în locurile unde au propovăduit credința, au numit episcopi, preoți, diaconi, le-a fost transmis Harul Duhului Sfânt și așa mai departe episcopii au numit și transmis harul preoților așa cum spune în rugăciunea Crezul ” mărturisesc o credință apostolească și sobornicească…”. Rezultă că credința ortodoxă este transmisă de acești apostoli de acum 2000 de ani pe când sectanții au apărut acum vreo 200 de ani și la aceștia nu le-a fost transmis Harul Duhului Sfânt, că ei nu existau în aceea perioadă.
    Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru mila și tot binele făcut până acum poporului român în sensul că dacă ne-am rugat și ținut credința ortodoxă ne-a ocrotit țara, mai existăm ca neam, aceasta cred eu că și pentru faptul că avem o credință adevărată și că am și ținut-o, că sunt multe exemple în Sfânta Biblie unde din cauza necredinței și a credinței greșite au dispărut popoare prin venirea altor neamuri asupra lor. Să vedem de aici încolo ce se va mai întâmpla cu noi dar nădăjduim că va fi bine că de acum avem o forță suplimentară ”Pocăiții” dar care se bat cu pumnii în piept că numai ei au credința adevărată și numai ei se mântuiesc.
    Să mă ierte Bunul Dumnezeu că nu am nimic cu Dumnealor Sectarii, la care moșii și strămoșii lor au fost tot ortodoxi, dar unii dintre ei au nevoie de unele explicații.
    Rog doritorii care vreau să cunoască adevărată credință să ia legătura cu preoții iar pentru și mai multe explicații să-l citească pe Părintele Ilie Cleopa sau să se uite pe YOUTUBE PARINTELE ILIE CLEOPA că acolo sunt multe sfaturi pentru suflet și conversații inclusiv cu frații noștri Pocăiți și apoi trasă concluzia.
    Ioan Botezătorul spune Isus Hristos a fost cel mai mare proroc născut din femeie și a botezat pe Domnul Isus Hristos în râul Iordan.

    Slăvit să fie Domnul!

  7. Dan 05.01.2019 la 19:42

    Dacă credință nu e, nimic nu e.

  8. mike 06.01.2019 la 4:39

    Doritorii care vor sa gaseasca -ADEVARUL – sa citeasca -Biblia– domnule codru– daca gasesti in biblie cum ca, primii ucenici au pupat moaste, au pupat icoane — au citit tot felul de scrieri ale unor destepti — pe care nui condamn dar condamn faptul ca preotii nu se ghideaza dupa biblie ci dupa invataturi straine numite traditie— Si inca ceva ai vazut smerenie la unii preoti ca la Domnul Isus?? Crestin inseamna sa semeni cu Christos–

  9. Codru 06.01.2019 la 8:25

    Domnule Mike: Domnul Isus Hristos a avut cea mai mare smerenie fiind Dumnezeu si a indurat moartea pe cruce pentru dragostea pentru ca oamenii să se mantuiaaca -cand printr-un cuvânt putea răsturna tot, putea sa nu mai exista nici un om pe planeta-
    Preoții si nici un om nu pot sa aiba smerenia lui Isus cand se spune in Biblie ca tot omul are greseli pacatuim in tot momemtul dar a lasat Dumnezeu taina spovedaniei si a cuminecarii cu trupul și sângele Domnului Isus Hristos, deci vreau sa spun ca tot omul are greseli inclusiv preoții. Fiecare va răspunde pentru ce face la judecată. Noi nu avem dreptul sa judecăm treaba aceasta este a Domnului si nu putem să invinuim
    ca toți preoții, calugarii sunt la fel.
    Din cate vad Dumneata o tii una si buna ca preoții…. tradiția
    PARINTELE CLEOPA va lămurește cel mai bine.

    DOAMNE AJUTA!