// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

Ai centrală termică de apartament? Din toamnă, plătești în plus, iar dacă are 10 ani te obligă să o schimbi

Dacă își încălzești apartamentul sau casa cu centrală termică trebuie să ști că din toamnă, intră în vigoare noi reglementări. Asta înseamnă cheltuieli în plus!

centrala termoVicepreşedintele Asociatiei Nationale a Prestatorilor de Servicii de Contorizare si Calcul al Utilitatilor (ANPSC) a spus la România TV că o directivă europeană, care va intra în vigoare în toamna acestui an, va obliga oamenii care vor centrala termica de apartament să scoată mai mulţi bani din buzunar.

Directiva, care intră în vigoare în data de 26 septembrie 2015, obligă doar vânzarea centralelor termice cu condensare. Decizia va afecta milioane de români pentru că în prezent 1,5 milioane de familii se încălzesc cu centrale de apartament, iar în fiecare an, în România, se vând 150.000 de astfel de centrale. Acestea costa intre 4.500 de lei şi 7.000 de lei, în funcţie de dimensiunea locuinţei.

Ionuţ Nejloveanu, vicepreşedintele Asociatiei Nationale a Prestatorilor de Servicii de Contorizare si Calcul al Utilitatilor (ANPSC), a declarat la România TV că în nicio ţară europeană nu se permite montarea centralei în apartament pentru că ele, în primul rând, poluează. Tot el a spus că oamenii sunt obligaţi ca din 10 în 10 ani să schimbe centrala de apartament.

„Poluatorul plăteşte. Oamenii care şi-au montat centrală nu au fost sfătuiţi de legislaţia ce va urma. Despre această deirectivă se ştie de mult timp. De asemenea, se ştie şi că se va introduce taxa pe coş, că oamenii vor fi obligaţi să-şi monteze coşuri de inox care să polueze sus şi nu în bucătăria celui de deasupra. Costurile de întreţinere ale centralelor de apartament vor fi mari. Dacă facem un calcul simplu, o centrală de apartament, cu calorifere cu tot, costă în jur de 10.000 de lei. Haideţi să vedem dacă în 10 ani, pentru că din 10 în 10 ani legea spune ca centrala trebuie schimbată, ea se amortizează”, a spus Nejloveanu.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

59 Răspunsuri la Ai centrală termică de apartament? Din toamnă, plătești în plus, iar dacă are 10 ani te obligă să o schimbi

  1. jhon 04.02.2015 la 15:24

    Probabil ca vor o noua revolutie.. Una Adevarata care sa ii decapiteze pe toti ‘parlamentarii’! nUIE Ponta!

    • alo 04.02.2015 la 15:28

      poate ca ceva nevasta de parlamentar are fiema de import centrale ?

    • xxl 04.02.2015 la 16:34

      Nu tata… MUE UE ! Si sa-l vad pe Hava pe unde va scoate camasa ca a demolat sau vandut centralele de bloc in caz ca aceasta directiva UE va fi pusa in aplicare (eu ma indoiesc).

    • Pupu 05.02.2015 la 21:30

      Ionuţ Nejloveanu, vicepreşedintele Asociatiei Nationale a Prestatorilor de Servicii de Contorizare si Calcul al Utilitatilor (ANPSC) ???????????????????????????????????????????????
      cine e nenea asta , ca eu nu nu lam votat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! de unde atatea asociatii si asociatiuni si derbedei ??????????????????????????????

  2. cetatean 04.02.2015 la 16:56

    Nu va eate rusine nu stiti cum sa mai furati oameni nesimtiti,Munciti ca noi nu sa stati trantori pe scaune Hotilor

  3. dorin 04.02.2015 la 17:33

    Dar dupa 90 cand au oprit in tot orasul caldura si apa calda si au spus ca fiecare se descurca cum poate si fiecare si-a montat sobe sau centrala de apartament de ce nu au spus ca monteaza ei centrale pe blocuri si poate acum aveau dreptul sa ceara asa ceva …Cat priveste UE noi suntem cu 50-75 de ani in urma lor cu centrale si sobe,seminee ..asa ca poate peste 30-50 de ani sa ceara sa ne supunem cerintelor …UE.

    • Ioan S. 05.02.2015 la 21:03

      Good point!:)

  4. doru 04.02.2015 la 17:52

    Cred ca domnul are ceva firme cu centrale,nui duce dumnezeu o data pe astia la cazanu de ……

  5. unu 04.02.2015 la 20:10

    Nu este adevarat am fost recent in Italia si un cetatean i-si monta centrala de apartament pe gaz.Romani mincinosi!

  6. FANE 04.02.2015 la 20:21

    IA ZI INTRA CINEVA LA MINE IN CASA?SA VADA CE CENTRALA AM?DACA E HAIDUCIE,HAIDUCIE FACEM

  7. centralistul 04.02.2015 la 20:51

    Era de asteptat sa ne dea UE m..e. doar suntem stupizi de prosti.Asa ne-a cocosat de cate ori a vrut. De ce mai facem revizii la centrale? Nu stim sa urmam exemplul grecilor si sa iesim din kktul de UE. Stam ca prostii sa ne puna taxe peste taxe.Gura bogata ala de Iohanis ce face? Tace in limba germana… Suntem un neam de aplaudaci. Vai mama noastra…Asa ne trebuie…

  8. centralistul 04.02.2015 la 20:54

    Fane, nu tre sa-ti intre nimeni in casa ca te face de afara. Iti ia contorul de gaz jos si faci ceva pe ea centrala si haiducie. Multa bafta la dat m..e la UE

    • Costiuc Liliana 06.02.2015 la 3:44

      si daca ia geasul de gaz se poatepune si un furtun de inox si ai gaz moca :))))

  9. ion romanul 04.02.2015 la 20:58

    „Cand nu vom mai putea rabda
    Cand foamea ne va rascula
    Hristosi sa fiti, nu veti scapa
    Nici in mormant”

  10. necheres 04.02.2015 la 21:08

    Pai daca am 3 sobe in casa nu polueaza mai mult?
    Cui i-a mai trecut prin cap tampenia asta ?????

  11. Cris 04.02.2015 la 21:41

    Miniciuni. In primul rand directivele nu sunt legi. si nu obliga nici un stat. In Spania nu se aplica asa ceva. Spania nu este stat european???

  12. Cris 04.02.2015 la 21:47

    mi se pare normal sa fie cumparate centralele eficente si nu toate harburile …

  13. Mario 04.02.2015 la 23:20

    Minciuni, stau in germania de 20 de ani, am centrala in baie si eu am gasit o acolo, deci are mai mult de 20 de ani si nu ma obliga nimeni sa o schimb.

    • Horea 05.02.2015 la 9:51

      @Mario

      Esti sigur ca ceea ce ai in baie e centrala termica?
      Daca da, cu ce combustibil functioneaza?

  14. m 05.02.2015 la 0:05

    Chiar credeti toate tampeniile unor profitori de legislatie? E normal ca asta sa zica asa ceva pentru ca din cate vad asociatia asta se ocupa cu citirea repartitoarelor, deci implicit e nevoie de centrale de bloc. N-are cum sa-ti impuna o directiva asa ceva, iar cei de la gaz nici atat. Nu au interes.

  15. PONTA....COPY=PASTE 05.02.2015 la 1:04

    Problema este una singura !!! Ca vorbim de centrale termice,ca vorbim de ROMANIA,un lucru este clar,romanul este mai LAS,dezbinat si dezorganizat,ca niciodata in istoria MULTI-milenara,a acestui popor. Tot timpul pe principiul,las ca nu-i rau,mie sa-mi mearga bine,ma doare-n c***r de celalalt. EEEE insa uite ca a venit vremea,ca foamea si SARACIA,sa faca ravagii.Si asta-i NIMIC LA CE VA URMA. Mai ramine ca,romanii sa ramina fara tara(si stiu ce vorbesc) si atunci tacimul este complet. Si sclav la tine acasa,cu foamea in mate si sarac lipit pamintului. INTREBARE….Ce mama dracu,astepti romane ??? INDURARE,MILA,COMPATIMIRE,COMPASIUNE, de la vreo natie de pe globul asta ??? NICIODATAAAA !!! Daca tu nu-ti croiesti cu mana,drum prin viata,nu va venii nimeni sa-ti faca bine !!! Bine ca sintem „TARI”,la comentarii si contre pe F.B. AICI,SAU IN ALTE

  16. PONTA....COPY=PASTE 05.02.2015 la 1:15

    Mergeti drecu de hoiti imputiti vreti sa muriti unu cate unu eu asa cred si primu e ponta asa cred

  17. ?????/ 05.02.2015 la 7:50

    nu am auzit niciodata de asociatia asta…… dincolo sunt interzise centralele – pai daca sunt interzise, inseamna ca nu se monteaza, prin urmare nu ai ce schimba la 10 ani…. inca o taxa pusa pe spatele romanilor… primul care a vorbit despre impozit/taxa pe centralele de apartament a fost mentorul lui Monta, adrian nastase…

  18. cristi 05.02.2015 la 9:15

    „Ionuţ Nejloveanu, vicepreşedintele Asociatiei Nationale a Prestatorilor de Servicii de Contorizare si Calcul al Utilitatilor (ANPSC), a declarat la România TV că în nicio ţară europeană nu se permite montarea centralei în apartament pentru că ele, în primul rând, poluează. Tot el a spus că oamenii sunt obligaţi ca din 10 în 10 ani să schimbe centrala de apartament.”

    Cum o schimba daca nu li se permite? ne comparam cu UE, dar numai la incasat…cand trebuie sa si primim inapoi, suntem doar Romania…

  19. Florin 05.02.2015 la 13:23

    UE? Poate mue. :p

  20. gabi 05.02.2015 la 13:33

    Sunteți niște tâmpiți!!!!! Vi se pare că nivelul de trai e prea ridicat, retarzilor?!

    • Bula 05.02.2015 la 15:30

      Dar tu cu cine te certi mai „gabiţă”?
      In afara de tine, nu observ alti RETARZI pe aici.

  21. constantinescu 05.02.2015 la 15:19

    Exista o solutie:
    Decat sa ridicam cosurile din inox , mai bine le coboram si ingropam fumul in pamant.
    Ce ziceti ?
    Vi se pare ca traiesc romanii atat de bine sa-si permita tot ce visati voi?Inteleg ca Romania produce in ultima perioada energie electrica in excedent. Ce-ar fi sa reduceti pretul la curent? Si-atunci nu-i mai poluam deloc pe nemti daca-i deranjeaza.Din 2009 s-a furat in tara asta cat s-ar fi incalzit Romania gratis 50 de ani, asta nu mai vad nemtii???

  22. vasile grozav 05.02.2015 la 15:51

    Răzvan Corneţeanu, ratatul generaţiei tatălui său
    Am trimis acest articol ziarului ,,Unirea,,. V/as ruga, sa/l comentati.
    Terminîndu-şi rostul lor/ Lîngă noi se sting şi mor/ Dragii noştri, dragi părinţi. Cheamă-i Doamne, înapoi / Că şi-aşa au dus-o prost / Şi fă-i tineri cum au fost /Fă-i mai tineri decît noi. Adrian Păunescu – Rugă pentru părinţi.
    În articolul „ Generaţia ratată a tatălui meu” publicat în ziarul Adevărul, Răzvan Corneţeanu face una dintre cele mai abjecte, mai halucinante şi mai grobiene analize a generaţiei antedecembriste. Folosind invective, de genul: hoţi, laşi, tâmpiţi, trădători, leneşi, mişei, domnia sa, evident un avorton al acelor timpuri, încercă să demonstreze că părinţii şi bunicii noştri şi-au trăit viaţa în modul cel mai imoral posibil, lăsând moştenire generaţiei postdecembriste doar trăsăturile morbide ale caracterului, trăsături ce au marcat la modul negativ existenţa postdecembristă. Sincer m-am simţit lezat, aşa cum sunt convins că s-au simţit lezaţi milioane de oameni din această ţară. Am trăit şi eu, o perioadă în comunism, am trăit şi am muncit alături de pătinţii şi bunicii mei, alături de părinţii colegilor mei. Oameni ai timpurilor lor. Oameni care ştiau ce-nseamnă simţul datorie, al muncii, al frumosului, al dragostei, al echilibrului, al moralităţii. Pentru ei, dragostea faţă de copii şi părinţi era sfântă. Tot sfântă, era şi dragostea faţă de pământ, de concetăţenii lor, de credinţă, de strămoşi. Chiar dacă, regimul comunist a încercat să altereze aceste trăsături, n-a reuşit. Ei, au rămas fermi ancoraţi în crezul lor, în dragostea şi profundul sens al existenţei. Au trăit într-un context, pe care cei de astăzi nu şi-l pot imagina, au trăit privind cum visurile lor sunt spulberate de un regim autoritar, lipsit de credinţă şi de dragoste. Au trăit şi au supravieţuit. Au supravieţuit, lăsându-ne nouă moştenire visurile , năzuinţele şi dorul lor de libertate, neimaginându-şi că libertatea va naşte asemenea monştii, asemenea epigoni, asemenea inteligenţe bolnave. Au luptat pentru viaţa lor şi a copiilor lor, cu speranţa fermă că o să vină şi timpuri mai bune. Unii, şi nu puţini şi-au sacrificat viaţa pentru aceste crezuri. Mulţi dintre ei nu mai sunt şi mulţi dintre ei sunt pensionari. Pensionari demni, care se mulţumesc cu puţinul pe care-l primesc. Drept ar fi ca ei, după tot efortul pe care l-au făcut, să primească mai mult, pentru a-şi trăi ultimii ani ai existenţei în decenţă. Dar ei, se mulţumesc cu cât primesc. Nu comentează, dar speră. Nu subminează, ci contribue. Îi văd, zilnic la porţile şcolii, aducându-şi nepoţii şi ducându-i apoi spre casă. Îi văd cum şi-i privesc cu dragoste, cu sinceritate, cu responsabilitate şi văd în ei întreaga dragoste pe care părinţii mei mi-au oferit-o, întregul efort pe care l-au făcut muncind şi sacrificându-se pentru mine şi sora mea. Îi văd şi continui să mă închin în sufletul meu în faţa acestor făpturi minunate, acestor fiinţe dragi care ne mai mângâie încă existenţa. Şi nu uit niciodată că omul nu trăieşte pe pământ doar pentru a avea,ci mai ales pentru a fi. Iar cei care gândesc, asemeni avortonului Corneţeanu, nu sunt decât oameni cu inimi de gheaţă, cu suflete reci, capabili să-şi vândă părinţii şi bunicii pentru un pumn de bani, să-i jignească pentru un articol de senzaţie. Ei n-au ştiut şi nici nu ştiu ce înseamnă dragostea, căci dacă ştiau o împărtăşeau şi celorlalţi, ei ştiu doar un singur cuvân-ură, iar ura lor este ura unor mutanţi geneţi. Lor le adresez şi următoarele versuri, parafrazate după poezia „ Rondelul contempopranilor” de Alexandru Macedonschi „Aceşti contemporani ai noştri / Fac nenâcetat acelaşi sport. /Deşi par lei şi paralei, / N-au cu trecutul vreun raport, /Şi n-au nici sfinţi, nici dumnezei, nici dragoste şi nici părinţi / Şi sunt trântiţi în viaţă de-un avort şi sunt mâcaţi pe dinăuntru, doar de invidie şi suferinţi”. M-am simţit dator, să spun aceste câteva cuvinte, în memoria părinţilor mei, a bunicilor şi a tuturor părinţilor şi bunicilor noştri. Lor, celor care au fost şi încă mai sunt, le dedic următoarele versuri. Chiar dacă, unele nu sunt tonifiante, sunt încărcate cu atât de multă dragoste şi respect.. „ Ia priviţi-i cum se duc / Ia priviţi-i cum se sting / Lumînări în cuib de cuc / Parcă tac şi parcă ning. / Plini de boli şi suferinţi / Ne întoarcem în pămînt / Cît mai sîntem, cît mai sînt, /Mîngîiaţi-i pe părinţi” Adrian Păunescu – Rugă pentru părinţi. „Mulţumesc, iubită mamă, / Steaua mea din zori de zi!/ Fără tine îmi este team /Că planeta s-ar răci./ Te-am secătuit de vlagă, / M-ai crescut, m-ai înflorit. / Pentru tine, mamă dragă, /Soarele e-n asfinţit”. Versurile cântecului „ Iubită mamă” Mirabela Dauer.
    Profesor Vasile Grozav

  23. Tabarac Mihai 05.02.2015 la 17:19

    Voi plăti fumăritul când se va anula taxa pe apă de ploaie și voi primi înapoi toți banii furați cu această taxă a rușinii!

  24. Antimitici 05.02.2015 la 17:44

    dl. Ionuţ Nejloveanu e un distrus care habar nu are ce vorbeste. nu are bani sa-si cumpere centrala de apartament si-l incearca invidia ca tre sa depinda cu apa calda de centralele de cartier si nu poate face dus decat o data pe saptamana daca reuseste sa fie sobru in intervalul orar in care se da apa calda. ba Bitica de Bucuresti da-te-n ma-ta.

  25. marina 05.02.2015 la 18:19

    Nu piere neamul romanesc cat mai avem dascali de talia lui vasile Grozav.

  26. cosmin 05.02.2015 la 18:53

    taxe se poate pune ca in UE dar salariile de ce nu le faceti la fel ca in UE cel putin 2000 e minim pe economie sa poata trai si romanul decent.

  27. Secueanu Gogu 05.02.2015 la 20:32

    Cei de la Energoterm (sau alte denumiri )care distribuie agent termic pt. populatie sunt subordonati consiliilor locale si daca se desfiinteaza aceste societati NU mai au de unde fura primariile locale . Deci asta este cea mai plauzibila concluzie si alta NU este . Ganditi si dati-mi dreptate.

  28. Derp 05.02.2015 la 20:49

    in loc sa va plangeti si sa va refulati frustrarile pe internet, mai bine v-ati aduna cu miile si v-ati duce frumos la Bucuresti ca minerii si le-ati planta niste flori pe pieptul parlamentarilor hotzi.
    Dar sunteti niste lasi si va meritati soarta sclavilor

    • Bula 05.02.2015 la 21:26

      Dar tu împarate Derp, nu vii cu noi, sclavii, la capitala?

  29. doru 05.02.2015 la 21:41

    Prostii ! Centralele de apartament polueaza? Nu stiti ca gazul metan este considerat cel mai ecologic combustibil si are puterea calorica cea mai mare? Deci CET-urile care functioneaza cu pacura si carbune nu polueaza ! Bai oameni buni carbunii si pacura sunt cei mai poluanti combustibili ducand si la formarea smogului si apoi si cenusa rezultata polueaza solul pentru ca o imprastie vantul din haldele neamenajate de la CET-uri.

  30. ker 05.02.2015 la 21:42

    OK Sa puna taxa pe centrale de apartament dar sa puna taxe de POLUARE si pe centralele de cartier din sistemul centralizat pentru ca acele centrale polueaza de 100 de ori mai mult deci si intretinerea la sistemul centralizat va exploda !!

    • KELU 05.02.2015 la 22:12

      Vrajeala pentru a trece mult mai repede la centralele in condensatie ,care momentan sunt ceva mai scumpe decat cele cu tiraj fortat!

  31. taxa pe mitici 06.02.2015 la 2:15

    taxa pe WC ? – sursa de poluare
    taxa pe aragaz ? sursa de poluare
    taxa pe frigider ? sursa de poluare
    taxa pe TV ? sursa de poluare
    …………………………………..

    dar taxa la firmele care au impanzit scarile de bloc cu mii de km de cablu de la diferiti operatori tv si telefonie , nu este?

    …………………………………………………………………….

    respect!

    • MANICA73 06.02.2015 la 10:13

      Respectand regulile UE toate cablurile aeriene ar trepui sa dispara,sa apara televiziunile digitale…dar acolo inca sunt interesele personale a unora.

  32. Costiuc Liliana 06.02.2015 la 3:39

    Urmeaza si taxa pe aer, fiinca la noi totul e posibi, doar la luat, nu si la dat!:(

  33. MANICA73 06.02.2015 la 10:11

    Acestea sunt ordine de la UE,cat vom sta cu ei trebuie sa ne supunem…mama lor cu …ue cu tot!

    • pilu 06.02.2015 la 11:28

      Pai Ariston si altii unde sa-si vanda marfa daca in vest nu sunt astfel de legi ? Binenteles la noi ca prostii (lipitorii de afise) n-au pic de creier si le fac pe plac alora.

  34. Radu 06.02.2015 la 10:45

    Europa e plină de centrale și boilere mai vechi sau mai noi. Numai Ariston susține că fabrică 1.000.000 buc/an. Aștia or trebui să și le schimbe?

  35. Cornea Otto 06.02.2015 la 10:58

    Aceasta initiativa legislativa arata inca o data *(o Doamne pana cand) nivelul de PROSTIE a asa zisi alesi ai poprului. Ba PROSTILOR stiti ca centrala mea emana mai putine noxe ca un fumator….taxatil si pa ala (dar punetii un burlan pe post de horn…).Noxele de la centrala mea sunt functie de calitatea gazului metan ( cu aditivi).
    Hai ca-mi pierd vremea ….. mare vina are providemta ca a creat PROSTII si a uitat sa le spuna asta….

  36. user040 06.02.2015 la 11:17

    taxa pe fumarit a mai fost in tara asta…eu as propune o taxa pe nesimtire…ar fi destui care ar trebui sa dea bani grei…de la cei ce propun legea asta si pana la cei ce au interes ca centralele sa se schimbe la 10 ani…trecand si pe la cei ce capuseaza cet-urile basca pleiada de directori din cadrul acestora numiti politic.

  37. Vasilica 06.02.2015 la 13:58

    Ca sa-mi pun o centrala de apartament am imprumutat bani de la prieteni. 3 ani am platit datoriile. imprumutam de la altii ca sa platesc la cei mai veci. In final dupa 3 ani am scapat de datorii. Apoi am platiti verificarile. De 2 ori am platit niste reparatii.
    Acum voi fi obligat sa cumpar alta la niste preturi pe care un pensionar nici nu le poate concepe. Dupa estimarile lor ar trebui sa arunc centrala veche si sa cumpar alta la pret de 8-10 mii de euro. In afara de aceasta burlan si niste impozite inventate.
    Directiva eurpeana nu e obligatorii,dar nesimtitii nostri au mirosit ca se pot da tunuri de miloane de euro prin importuri si spagi de la producatorii noilor centrale.
    Dar este clar ca isi vor fringe gitul deoarece milioanele de utilizatori saraci nu vor admite asa ceva. Sper sa nu riste niste miscari de strada care sa degenereze in intrarea tarii in haos.

  38. A. M. 06.02.2015 la 15:42

    Minciuni, stau in Italia, unde locuiesc eu exista centrala termica pe gaze care are mai mult de 10 ani si nimeni nu e obligat s-o schimbe.Singura obligatie este aceea de a face revizie in fiecare an.

    Sa ne mai scuteasca cu minciunile.

    Daca raportam salariile din Romania la preturi, putini romani isi vor permite sa schimbe centrala termica dupa fiecare 10 ani.

    Multe dintre directivele date de UE nu au fost acceptate in alte tari, numai Romania inghite tot.

  39. A. M. 06.02.2015 la 15:51

    Sa intre puti DNA-ul si prin alte zone guvernamentale Daca nu glontele va rezolva problema cu nesatuii astia.

  40. Victor 06.02.2015 la 15:52

    Am o casa de vacanta in care fac focul de 5-6 ori pe an, am o casa izolata, incalzire pe briketi eco- merg rar si tin 15 grade in ea; mai am una pe gaz neizolata in care imi place sa am 35 de grade – Vreti sa spuneti ca platesc la fel chiar daca cu prima nu poluez deloc, iar cu ultima incalzesc global cu 0.0001 grade la fiecare 10 ani ? Legea nu poate trece fara contor de fum. Sa vad acum cine face contoare de fum, cum se instaleaza si calibreaza si ce eventuale venituri poate produce o asemenea lege in conditiile astea. E cam klar ca pica ! Nu stiu de vreo asemenea lege in UE, cel putin in Germania m-am incalzit fara sa dau taxa pe fum, au ei alte taxe….
    Alta aberatie sa schimbi centrala al 10 ani, pai ce soba se strica dupa 50 de focuri ? – ma refer la casa de vacanta….si aici sa puna contoar pe caloria produsa – alta distractie :)

  41. Tarash Bulba 06.02.2015 la 16:33

    Pff , auzi sa o schimbi obligatoriu dupa 10 ani !! Si daca este verificata si este in parametrii optimi de functionare ce-i faci ?? O arunci ca sa umflii buzunarele unora cumparand alta centrala ?? Aha , si normal ca bancile vor sa te indatorezi iar la ei ca sa cumperi din nou !! Sunt moderne , au o gramada de sisteme de siguranta in caz de si..de , senzor separat care opreste automat gazele in caz ca sunt scurgeri , ce mai vor ??!!Cva. miroase a putred aici !! Sau poate vor sa ne intoarcem iar la incalzirea cu lemne la bloc ca sa fim moderni …!! Eh ,pana atunci se vor dezmetici romanii ca sa stie sa-si apere drepturile si buzunarul !! Numai bine , sanatate maxima !!

  42. Pacalici 06.02.2015 la 19:16

    Domnilor resemnativa ,de parca nu ati sti in ce tara santem :)

  43. brustureanu 06.02.2015 la 19:33

    alta gaselnita , o fi de la pnl cei care vor guvernarea imediat !!!!!

  44. corina 06.02.2015 la 19:33

    Plecaciuni in fata dvs. D-le Vasile Grozav,tot respectul. Multe cuvinte adevarate ati relatat. Din pacate sunt putini printre noi care si inteleg,educatia s-a ratacit in sclavie,atat de mult ne luptam pentru a supravetui in acesta lume de haos incat nu mai exista timp pentru a oferi celui de langa noi o mana de ajuror, un sprijin sau o vorba inteleapta. Suntem sclavii nostri….

  45. Bambilici 06.02.2015 la 23:28

    Cetatene de la bloc
    ” Industriasul face treaba buna , si centrala-ti faureste ,
    Bancherul zambind bani iti da , cu camata ca-i fireste ,
    Tziganul isi scuipa-n palme , ca fier vechi ai trebuieste ,
    Iar romanul pacalit , credincios si prost , plateste ,
    Hai noroc , un vin in sus , mamaliga si cu peste !!

  46. cristi 07.02.2015 la 10:45

    Eu zic sa punem mana pe bata si sa mai facem o revolutie. Da nu ca aia din 89. Una adevarata. Una unde sa cada capetelebcelor de sus. Diferenta dintre vremurile ante si post comuniste este doar de exprimare. Inainte erai impotriva regimului, acum tulburi liniste publica; inainte erai obligat sa lucrezi sambata,acum nu te obliga nimeni dar iti perzi locul de munca; inaintebaveai cu ce dar nu era de unde, acum ai de toate dar nu aicu cce, etc. Deci, parul pe ei fratilor ca altfel vor face din noi iobagi si sclavii facturilor de utilitati si al taxelor si impozitelor.

  47. Florinescu 07.02.2015 la 21:13

    Centrala a fost si este o solutie impotriva sistemului in care esti obligat sa platesti oricat stabilesc cei care furnizeaza, neavand niciun control asupra costurilor. Eu de exemplu in Iasi la un ap de 37 mp caldura la sistemul centralizat furnizat de Dalkia a fost in luna noiembrie 2014 in valoare de 384 lei fiind de aproape 4 ori mai mare fata de ceea ce anunta ei. Am fost informat ca este o greseala care se va remedia rapid. S-a rezolvat … dupa sesizarea mea justificata, dupa cele spuse de Dalkia … am de plata in plus cu inca 10 lei, respectiv 394 lei (total intretinere pt luna noiembrie 2014 la 2 persoane este 698 lei la un ap cu o camera). Apoi a venit si luna decembire .. cu inca 342 lei la caldura pt cei 37 mp, care este de 3 ori mai mare decat ce a-ti anuntat oficial. Acum urmeaza si ianuarie 2015 .. care va fi foarte interesanta, avand in vedere ca citirile la consumul lunii decembrie au fost facute inainte de sarbatori. Nu credeti ca centrala este o solutie?

  48. popescu 08.02.2015 la 10:39

    La ce ratati sunt deputatii europeni ….ma astept la orice !
    Ceea ce ma deranjeaza e ca ne iau pe toti de prosti.Daca stii sau daca te uiti la „goagle” o sa constati ca arderea gazului metan este cel mai putin poluant producind in mare masura ….vapori de apa!
    de incalzit trebuie sa ne incalzim si apoi cum facem?
    Ardem gazul la CET si pierdem peste 50% prin transportul la beneficiar sau il ardem in bucatarie si avem un randament de 90%
    Alta e problema romanii sunt dezbinati iar hotii inculti conduc tara !
    Nu e nevoie de mare expertiza intr-un proces chiar si cu M.UE.A
    „evropeana”sa arati ca e mai putin poluant sa ai centrala de apartament decit sa primesti de la CET