Ziua Mondială Împotriva Exploatării Copiilor prin Muncă: Elevi de la Şcoala „Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia, informaţi despre riscuri şi măsuri de prevenire
Pentru a marca Ziua Mondială Împotriva Exploatării Copiilor prin Muncă, celebrată la data de 12 iunie, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Alba împreună cu membrii Echipei Intersectoriale Locale pentru prevenirea şi combaterea exploatării prin muncă a copiilor, au organizat, joi, o activitate de informare şi prevenire la Şcoala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia, la clasele a – VII- a. Elevii au fost informaţi cu privire la riscurile exploatării prin muncă, alte forme de exploatare, dar şi măsuri de prevenire a acestora.
În cadrul acestei activităţi Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane a subliniat încă o dată problematica exploatării sexuale a minorilor, precum şi a traficului de persoane.
Echipa Intersectorială Locală are în componenţă reprezentanţi ai autorităţilor publice locale şi ai organizaţiilor nonguvernamentale, instituţii implicate în prevenirea, combaterea şi asistenţa victimelor exploatării.
Ziua Mondială Împotriva Exploatării Copiilor prin Muncă s-a sărbătorit pentru prima dată în anul 2002, la iniţiativa Organizaţiei Mondiale a Muncii, cu scopul de a arăta lumii întregi tratamentul inuman la care sunt supuşi copii din întreaga lume, care sunt forţaţi să muncească de la vârste fragede.
Organizaţia Mondială a Muncii atrage atenţia asupra faptului că aceşti copii sunt obligaţi să muncească în condiţii extrem de dure, care uneori le pun viaţa în pericol, nu au acces la educaţie ori la îngrijiri medicale, iar drepturile de bază le sunt încălcate. Pe tot parcursul anului Echipa Intersectorială Locală va desfăşura campanii de informare a autorităţilor locale din mediul rural, campanii de prevenire în şcoli şi campanii care sa atragă specialişti şi persoane interesate de combaterea exploatării copiilor prin muncă, precum şi oferirea de materiale cu privire la cadrul legislativ din acest domeniu.
Un rol important în aceste demersuri îl are Biroul Telefonul Copilului din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Alba unde sunt sesizate cazurile de violenţă şi abuz asupra minorilor dar şi cele de exploatare sub orice formă prin linia telefonică gratuită, 24 de ore pe zi la numărul: 08008.200.100.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă”
Nicușor Dan: „Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Între un câine care latră şi un câine care muşcă, eu prefer un câine care muşcă” Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, joi, 25 iunie 2026, în Polonia, referindu-se la influenţa sistemului de la momentul preluării mandatului la Palatul Cotroceni, că „nu poţi […]
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”.
Președintele Nicușor Dan spune că deciziile pe care le ia sunt pentru binele României: „Este mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2 și pasul 3”. Președintele Nicușor Dan a declarat că este pe deplin conștient de responsabilitatea mandatului său și că toate deciziile pe care le ia au în vedere binele României, subliniind […]
PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card
Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]








