Rămâi conectat

Curier Județean

Weekend plin pentru pompierii militari – intervenții în Alba Iulia, Aiud și Blaj. Recomandări ISU Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Pompierii Militari din cadrul ISU Alba au intervenit pe parcursul weekendului pentru stingerea a 4 incendii de vegetație uscată la Aiud și Blaj și pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o un utilaj agricol la Alba Iulia și la o anexă gospodărească din Bistra. 

Detașamentul de pompieri Aiud a intervenit vineri, în loc. Unirea 1, pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată. Pompierii militari au intervenit cu o austospecială de intervenție. În total au ars aproximativ 0.5 ha de vegetație uscată, 8 ha de lan de porumb cules și 0.06 ha cultură de porumb necules. Cauza probabilă a acestui incendiu o reprezintă un foc lăsat nesupravegheat.

Garda de intervenție Blaj a intervenit vineri, în loc. Bucerdea Grânoasă, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un lan de porumb, proprietatea lui C.I. Pompierii militari au intervenit cu o austospecială de intervenție. În total au ars aproximativ 3000 mp din lanul de porumb. Cauza probabilă a acestui incendiu o reprezintă un foc lăsat nesupravegheat.

Nerespectarea măsurilor specifice la efectuarea arderilor de vegetaţie uscată, mirişti, şi resturi vegetale poate avea  consecinţe grave asupra comunităţii prin pierderi de vieţi omeneşti, importante pagube materiale şi afectarea mediului înconjurător.  Din  acest motiv, cunoaşterea  şi  respectarea strictă a acestora constituie soluţia cea mai simplă şi mai puţin costisitoare,  constituind  în acelaşi timp o obligaţie morală şi civică a fiecărui cetăţean.

Pentru a evita eventualele evenimente în care aţi putea fi implicaţi vă aducem la cunoştiinţă regulile şi măsurile de prevenire a incendiilor la vegetaţie uscată, mirişti şi resturi vegetale.

În  vederea  realizării  igienizării  terenurilor  prin  ardere,  cetăţenii  au obligaţia  de  a  solicita  şi  obţine,  de  la  autorităţile competente, următoarele documente:

-Permis de lucru cu focul, obţinut de la Primărie

-Aprobare de la Agenţia de Protecţie a Mediului

Se exceptează de la această obligaţie, arderea vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale în cadrul gospodăriilor cetăţeneşti, dar cu respectarea strictă a măsurilor generale de stingere a incendiilor.

În cazul nerespectării prevederilor legale privind interzicerea arderilor de vegetație uscată Agenția de Plăți și Intervenție în Agricultură – APIA va aplica sancțiuni care ajung până la excluderea de la plata sprijinului financiar pentru deținătorii terenurilor igienizate prin incendierea vegetației uscate și care nu au obținut acceptul autorităților.

Garda Naţională de Mediu – Comisariatul Judeţean Alba va aplica amenzi în valoare de 3000-6000 lei persoanelor fizice şi 25000-50000 lei persoanelor juridice.

Pentru arderea resturilor vegetale, gunoaielor, deşeurilor şi a altor materiale combustibile fără obţinerea permisului cu foc şi/sau fără luarea măsurilor pentru împiedicarea propagării focului la vecinătăţi, cetăţenii (proprietarii de terenuri) sunt pasibili de sancţiune contravenţională, astfel: 1000 – 2500 lei.

Tot vineri, Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit, pe str. Pădurii din municipiu, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o un utilaj agricol (combină de recoltat). Pompierii militari au acționat cu o autospecială complexă de intervenție. Ca urmare a acestui incendiu, au ars tubulatură admisie desprăfuire, accelerația și instalația electrică parțial. Cauza probabilă a acestui incendiu o reprezintă defectarea pe timpul exploatării.

Stația de pompieri Cîmpeni a intervenit, pe str. Principală din loc. Bistra, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o anexă gospodărească (magazie), proprietatea lui G.C. Pompierii militari au acționat cu două autospeciale complexe de intervenție, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Bistra. Ca urmare a acestui incendiu, au ars acoperișul anexei gospodărești confecționat din lemn și învelitoare din plăci de azbociment pe o suprafață de aproximativ 35 mp și circa 0,5 mc de material lemnos depozitat în interiorul anexei. Cauza probabilă a acestui incendiu o reprezintă un coș de fum deteriorat.

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Unirea” al judeţului Alba reaminteşte cetăţenilor unele măsuri pentru această perioadă, şi anume:

  • Verificarea, repararea, izolarea termica si curatarea periodica a cosurilor de evacuare a fumului sunt obligatorii;
  • Cosurile de fum trebuie curatate periodic pentru eliminarea depunerilor de funingine care se pot aprinde sau pot obtura canalele de evacuare;
  • Cosurile de fum trebuie izolate termic fata de elementele combustibile ale planseului sau acoperisului (grinzi, astereala de lemn si altele asemenea).

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Unirea” al județului Alba au intervenit, în perioada 13-16.10.2017, la 42 de solicitări medicale.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Încă un pas spre realizarea la Alba Iulia a unei magacapacități de producere a energiei electrice din surse solare, proiect de aproape 4 milioane de euro: Licitație pentru proiectare și execuție

Ioana Oprean

Publicat

în

Încă un pas spre realizarea la Alba Iulia a unei magacapacități de producere a energiei electrice din surse solare, proiect de aproape 4 milioane de euro Administrația locală din Alba Iulia a obţinut finanțare prin programul „Fondul pentru Modernizare” pentru instalarea unei noi capacități de producere a energiei electrice din surse solare cu o capacitate […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | ACCIDENT rutier în Alba, pe DN 7: Coliziune între două mașini în zona Vințișoara

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT rutier în Alba, pe DN 7: Coliziune între două mașini în zona Vințișoara Un accident rutier a avut loc joi seara, în jurul orei 19.30, pe DN 7. Două mașini s-au ciocnit în zona Vințișoara.  Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la evenimentul rutier produs pe DN […]

Citește mai mult

Curier Județean

Contract de delegare pe o perioadă de 6 ani a gestiunii serviciului de transport public local de persoane pe raza municipiului Aiud: Procedură de atribuire în derulare. Care este valoarea contractului

Ioana Oprean

Publicat

în

Contract de delegare pe o perioadă de 6 ani a gestiunii serviciului de transport public local de persoane pe raza municipiului Aiud: Procedură de atribuire în derulare Primăria Aiud a lansat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) procedura de atrbuire a contractui de delegare pe o perioadă de 6 ani a gestiunii serviciului de […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea