Curier Județean

Weekend negru în Alba. Doi oameni au ars de vii din cauza incendiilor de vegetaţie

Bogdan Presecan

Publicat

în

O femeie din satul Totoi, comuna Sântimbru şi un bărbat din satul Limba, comuna Ciugud au murit sâmbătă, 17 martie, în incendiile de vegetaţie uscată scăpate de sub control, ce au cuprins în acest weekend judeţul nostru. O tragedie similară a fost evitată în ultimul moment în comuna Vinţu de Jos, unde un bărbat a reuşit să scape doar cu arsuri la mâini, în lupta cu flăcările scăpate de sub control.

Potrivit IPJ Alba, prima tragedie a avut loc în jurul orei 14.15, când vecinii au anunţat Ambulanţa şi Poliţia când au observat că victima, o femeie în vârstă de aproximativ 80 de ani, care nu se putea deplasa decât cu ajutorul unor cârje, a fost cuprinsă de flăcări încercând să aprindă resturile de vegetaţie din grădina locuinţei sale. Totul s-a întâmplat cu o aşa repeziciune iar puterea focului a fost atât de mare, încât nimeni nu a mai putut face nimic pentru femeie. Ambulanţa care a ajuns la faţa locului a constatat decesul vârstnicei care era complet carbonizată.

Cel de-al doilea accident mortal din cauza arderilor de vegetaţie s-a produs în satul Limba, în locul cunoscut drept deasupra viilor. M.I. în vârstă de 68 de ani, a fost găsit carbonizat în jurul orei 21.00. Acesta a decedat încercând să stingă incendiul ce cuprinsese vegetaţia uscată.

*La Sebeş, un bărbat era să dea foc casei vecinului după ce a aprins resturi vegetale în propria curte

Acesta este acum cercetat penal pentru comiterea infracţiunii de distrugere din cuplă prin incendiere faţă de vecinul său, D.D.O., de 36 de ani. Ca un bun gospodar, în timp ce făcea curăţenie în curtea locuinţei sale, bărbatul a dat foc resturilor vegetale,  flăcări care s-au propagat si s-au extins la gardul locuinţei învecinate, afectând arbuştii ornamentali. Pentru localizarea şi stingerea incendiului au intervenit  pompierii din cadrul I.G.S.U Alba – Subunitatea G I nr. 3 Sebeş împreună cu poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Sebeş.

În acest weekend, pompierii din Alba au intervenit la zeci de incendii de vegetaţie. O parte dintre acestea pe lângă victimele omeneşti au produs şi mai multe pagube materiale cum este şi cazul unui incendiu la o şură în localitatea Cisteiu de Mureş, unde fără intervenţia Pompierilor Gărzii Sebeş, focul s-ar fi putut propaga şi la alte construcţii.

Vorbim de aproape 200 de ha de vegetaţie uscată, păşune şi litieră de pădure care au ars doar în acest weekend. Toate acestea se întâmplă în condiţiile care Comitetul Judeţean pentru situaţii de Urgenţă, Poliţia, Garda de Mediu şi APIA au anunţat, şi prin intermediul cotidianului Unirea, că îi va amenda drastic pe cei care mai incendiază necontrolat vegetaţia uscată, iar pe de altă parte APIA nu va mai acorda subvenţiile pe suprafaţă celor care folosesc această metodă pentru curăţirea terenurilor.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Care a fost valoarea pagubelor făcute de urși și lupi în Alba în 2025: Date oficiale

Ioana Oprean

Publicat

în

Care a fost valoarea pagubelor făcute de urși și lupi în Alba în 2025: Date oficiale Prefectul județului Alba, Nicolae Albu, a prezidat joi, 25 iunie 2026, ședința Colegiului Prefectural, în cadrul căreia au fost analizate activitatea și rezultatele înregistrate de instituțiile cu atribuții în domeniul protecției mediului, administrării fondului forestier și formării profesionale a […]

Citește mai mult

Curier Județean

25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează joi, 25 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Primarul Gabriel Pleșa ar fi refuzat să semneze procesul-verbal: „I-a trimis pe domnii executori la plimbare, să înregistreze la registratură”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primarul Gabriel Pleșa ar fi refuzat să semneze procesul-verbal: „I-a trimis pe domnii executori la plimbare, să înregistreze la registratură” Avocata STP,  Liliana Jurj, a oferit primele declarații după ce Societatea de Transport Public Alba Iulia a câștigat prima bătălie în războiul cu administrația locală. Instituția are conturile blocate și este executată silit pentru suma […]

Citește mai mult