Curier Județean

Weekend negru în Alba. Doi oameni au ars de vii din cauza incendiilor de vegetaţie

Bogdan Presecan

Publicat

în

O femeie din satul Totoi, comuna Sântimbru şi un bărbat din satul Limba, comuna Ciugud au murit sâmbătă, 17 martie, în incendiile de vegetaţie uscată scăpate de sub control, ce au cuprins în acest weekend judeţul nostru. O tragedie similară a fost evitată în ultimul moment în comuna Vinţu de Jos, unde un bărbat a reuşit să scape doar cu arsuri la mâini, în lupta cu flăcările scăpate de sub control.

Potrivit IPJ Alba, prima tragedie a avut loc în jurul orei 14.15, când vecinii au anunţat Ambulanţa şi Poliţia când au observat că victima, o femeie în vârstă de aproximativ 80 de ani, care nu se putea deplasa decât cu ajutorul unor cârje, a fost cuprinsă de flăcări încercând să aprindă resturile de vegetaţie din grădina locuinţei sale. Totul s-a întâmplat cu o aşa repeziciune iar puterea focului a fost atât de mare, încât nimeni nu a mai putut face nimic pentru femeie. Ambulanţa care a ajuns la faţa locului a constatat decesul vârstnicei care era complet carbonizată.

Cel de-al doilea accident mortal din cauza arderilor de vegetaţie s-a produs în satul Limba, în locul cunoscut drept deasupra viilor. M.I. în vârstă de 68 de ani, a fost găsit carbonizat în jurul orei 21.00. Acesta a decedat încercând să stingă incendiul ce cuprinsese vegetaţia uscată.

*La Sebeş, un bărbat era să dea foc casei vecinului după ce a aprins resturi vegetale în propria curte

Acesta este acum cercetat penal pentru comiterea infracţiunii de distrugere din cuplă prin incendiere faţă de vecinul său, D.D.O., de 36 de ani. Ca un bun gospodar, în timp ce făcea curăţenie în curtea locuinţei sale, bărbatul a dat foc resturilor vegetale,  flăcări care s-au propagat si s-au extins la gardul locuinţei învecinate, afectând arbuştii ornamentali. Pentru localizarea şi stingerea incendiului au intervenit  pompierii din cadrul I.G.S.U Alba – Subunitatea G I nr. 3 Sebeş împreună cu poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Sebeş.

În acest weekend, pompierii din Alba au intervenit la zeci de incendii de vegetaţie. O parte dintre acestea pe lângă victimele omeneşti au produs şi mai multe pagube materiale cum este şi cazul unui incendiu la o şură în localitatea Cisteiu de Mureş, unde fără intervenţia Pompierilor Gărzii Sebeş, focul s-ar fi putut propaga şi la alte construcţii.

Vorbim de aproape 200 de ha de vegetaţie uscată, păşune şi litieră de pădure care au ars doar în acest weekend. Toate acestea se întâmplă în condiţiile care Comitetul Judeţean pentru situaţii de Urgenţă, Poliţia, Garda de Mediu şi APIA au anunţat, şi prin intermediul cotidianului Unirea, că îi va amenda drastic pe cei care mai incendiază necontrolat vegetaţia uscată, iar pe de altă parte APIA nu va mai acorda subvenţiile pe suprafaţă celor care folosesc această metodă pentru curăţirea terenurilor.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație

Ioana Oprean

Publicat

în

Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]

Citește mai mult

Curier Județean

28 iunie 2026 | Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe

Bogdan Ilea

Publicat

în

Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe Duminică, 28.06.2026, în intervalul orar 12:00 – 20:00, se vor institui restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 t pe sectoarele de […]

Citește mai mult

Curier Județean

27-28 iunie 2026 | Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână

Ioana Oprean

Publicat

în

Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână Inspectoratul de Poliție Județean Alba a comunicat amplasarea radarelor pe drumurile din județ, în perioada 27-28 iunie 2026. Șoferii sunt îndemnați să circule cu prudență și să respecte limitele de viteză legale, doar dacă este absolut necesar, iar în caz […]

Citește mai mult