Vouchere de energie 2025: 36 de lei pe lună pentru 5,7 milioane de clienți casnici, în loc de plafonare de la 1 aprilie 2025. Facturile la energie s-ar putea însă dubla
Vouchere de energie 2025: 36 de lei pe lună pentru 5,7 milioane de clienți casnici, în loc de plafonare de la 1 aprilie 2025. Facturile la energie s-ar putea însă dubla
O propunere de protejare a consumatorilor casnici de energie electrică după data de 1 aprilie 2025, din momentul în care nu se mai aplică plafoanele actuale de preț, vizează acordarea unui ajutor direct lunar, sub forma voucherelor de energie de care să beneficieze mare parte dintre clienți, potrivit unei propuneri venite de la Autoritatea de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).
Fără plafonare, dar cu vouchere în valoare de 36 de lei. Este noua variantă luată în calcul de autorităţi pentru perioada de după 1 aprilie 2025, când expiră compensarea facturilor. Calculele arată că cei mai mulţi români ar plăti dublu la electricitate, chiar şi cu acest ajutor de la stat.
Citește și: Continuarea plafonării la energie și gaze, după 1 aprilie 2025: Minim 3 luni la energie electrică şi pentru 12 luni, la gaze. Ce spune Ministrul Energiei

Aproape şase milioane de familii ar urma să primească, lunar, până la sfârşitul anului, un voucher în valoare de 36 de lei. Cu acest tichet îşi vor putea plăti, parţial, factura la curent. Vor beneficia de sprijin doar cei care consumă sub 150 de kWh, adică plătesc lunar sub 210 lei. Propunerea este a Autorităţii de Reglementare în Energie şi va fi analizată într-un comitet la Guvern. Chiar şi aşa facturile vor exploda.
Voucherele sunt valabile 12 luni de la emitere și, dacă se va cădea de acord asupra acestui sistem, Ministerele Finanțelor și Energiei ar urma să adopte un ordin comun în acest sens.
Amintim că, din bani europeni, a mai fost acordat anii trecuți sprijin sub forma cardurilor de energie, de care au beneficiat familiile sau persoanele singure cu venituri mai mici de 2.000 de lei
Vouchere de 36 de lei pentru facturi
În prezent, pentru un consum de până în 100 de kWh, avem o factură de 68 de lei. Dacă ar dispărea plafonarea, cu voucherul de la stat, am plăti, pentru acelaşi consum, 102 lei. În lipsa plafonării şi a voucherului, factura ar fi de aproape 140 de lei, adică dublu faţă de cât plătim acum. Luăm alt exemplu – un consum de 150 de kWh. Acum, factura e de 120 de lei. Cu tot cu voucher, am plăti cu 54 de lei mai mult. Fără plafonare şi fără voucher, factura s-ar ridica la 210 lei, cu 75 la sută mai mult.
„Mi se pare sfidător să vii cu o lună de zile înainte cu o astfel de propunere, după ce un an de zile nu ai făcut nimic din ce trebuia să faci ca entitate. Şi cumva se spală pe mâni cu nişte oscioare, oscioarele fiind voucherele”, a explicat Dumitru Chisăliţă, expert în energie.
Furnizorii ar vrea ca voucherele să fie acordate direct de stat, ca să nu mai aştepte ani de zile după decontări. „Acest scenariu propus de ANRE ar avea un singur mare avantaj, ar simplifica mult schema faţă de cea actuală. O valoare fixă ar aduce şi o creştere a apetitului pentru eficienţă energetică. Ai tendinţa să-ţi diminuezi consumul”, spune Laurenţiu Urluescu, asociaţie furnizori.
Un alt scenariu, promovat chiar de Ministerul Energiei, este continuarea plafonării, în forma actuală, cu cel puţin trei luni la electricitate şi cu un an – la gaze. „Lipsa de claritate ce se va întâmpla iată peste două luni este de rău augur. Jucătorii din piaţă nu ştiu cum să-şi stabilească politica de achiziţii. E o politică care ar trebui să se stabilească cu ani de zile, nu cu o lună”, a declarat Corneliu Bodea, expert în energie.
O decizie urmează să fie anunţată săptămâna aceasta.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”
Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026. ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]








