Curier Județean

Volker Wollmann, decorat cu ordinul „Meritul Cultural”, în grad de cavaler: Este director al revistei științifice a muzeului din Sebeș și Cetățean de Onoare

Ioana Oprean

Publicat

în

Volker Wollmann, decorat cu ordinul „Meritul Cultural”, în grad de cavaler: Este director al revistei științifice a muzeului din Sebeș și Cetățean de Onoare

În data de 15 ianuarie 2024, cu prilejul Zilei Culturii Naționale, dr. h. c. Volker Wollmann, directorul revistei științifice a muzeului din Sebeș, „Terra Sebus. Acta Musei Sabesiensis”, și Cetățean de onoare al Municipiului Sebeș, a fost decorat de către președintele României, Klaus Iohannis, cu Ordinul „Meritul Cultural” în grad de Cavaler, Categoria H – „Cercetarea științifică”, pentru „meritele importante în cercetarea și valorificarea științifică a patrimoniului industrial din Banat, dar și pentru punerea în valoare a culturii minorității germane din România”.

Îl felicităm pentru decorația primită și ne exprimăm recunoștința pentru consecventa activitate de cercetare a istoriei și patrimoniului cultural național și pentru sprijinul necondiționat acordat, în toate împrejurările, comunității științifice sebeșene.

Dr. h. c. Volker Wollmann este un reputat istoric, absolvent al Facultății de Istorie şi Filosofie a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. Cu toate că a contribuit la editarea mai multor volume din seria „Inscripțiile Daciei romane”, domeniul de suflet al lui Volker Wollmann, cel în care s-a remarcat, a fost cercetarea mineritului din provincia Dacia, dar şi cel din perioada premodernă. Aceste activități l-au condus treptat spre un alt domeniu, spectaculos dar neglijat în comunitatea academică din România, arheologia industrială, concentrându-și ulterior atenția asupra patrimoniului tehnic și industrial. În urma cercetărilor întreprinse, a elaborat o lucrare monumentală dedicată patrimoniului preindustrial și industrial al României, ajunsă în anul 2023 la cel de-al X-lea volum.

Din anul 2004, Volker Wollmann a devenit consilier ştiinţific al Fundaţiei Saşilor Ardeleni din München, iar în anul 2012, statul german i-a răsplătit eforturile acordându-i prestigioasa „Cruce Federală de Merit”. Între anii 2000 şi 2006, a fost profesor asociat al Universităţii „1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia, al cărui Doctor Honoris Causa a devenit, începând cu anul 2015. Pentru meritele sale ştiinţifice, în anul 2011 a primit titlul de Cetățean de onoare al municipiului Sebeş (localitate în care, de altfel, şi-a petrecut copilăria şi a absolvit liceul) şi al municipiului Brad. De-a lungul anilor, a publicat peste 20 de cărţi şi peste 250 de articole ştiinţifice în reviste de prestigiu din România şi din străinătate, fiind, totodată, membru fondator şi director al revistei „Terra Sebus. Acta Musei Sabesiensis”, anuarul ştiinţific al Muzeului Municipal „Ioan Raica” Sebeş.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea.  Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]

Citește mai mult

Curier Județean

INCENDIU în comuna Ceru-Băcăinți: Focul a cuprins o locuință din Curpeni. Intervin și pompieri din Geoagiu (Hunedoara)

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în comuna Ceru-Băcăinți: Focul a cuprins o locuință din Curpeni. Intervin și pompieri din Geoagiu (Hunedoara) Detașamentul de pompieri Sebeș din cadrul ISU Alba intervine în acest moment pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe raza localității Curpeni, a transmis ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.47. Potrivit primelor informații, incendiul se manifestă […]

Citește mai mult